رئیس‌جمهور آذربایجان اعلام کرد: یکی از موضوعاتی که باید از سوی طرف ارمنی مشخص شود، موضوع ارتباط زمینی جمهوری آذربایجان با جمهوری خودمختار نخجوان است.

 «الهام علی‌اف» رئیس‌جمهور آذربایجان در دیدار با هیئتی به سرپرستی «تویوو کلاار» نماینده ویژه اتحادیه اروپا در قفقاز جنوبی، با ابراز خرسندی از مذاکرات دو هفته پیش در بروکسل گفت: فکر می‌کنم این نقطه شروع بود. زیرا با تشکیل کمیسیون‌های مرزی و در عین حال کارگروه‌های توافقنامه صلح موافقت کرده‌ایم. ما قبلاً در این مورد صحبت کرده‌ایم و همان‌طور که می‌دانید، پس از پایان جنگ دوم قره‌باغ، موضع آذربایجان همیشه این بوده که باید مذاکرات را برای توافق صلح آغاز کنیم. فکر می‌کنم نقطه شروع رسمی در ۶ آوریل در بروکسل بود.

رئیس‌جمهور آذربایجان اظهار داشت: یکی از موضوعاتی که باید از سوی طرف ارمنی مشخص شود، موضوع ارتباط زمینی جمهوری آذربایجان با جمهوری خودمختار نخجوان است. منظورم هم راه‌آهن و هم بزرگراه است. در مورد راه‌آهن، من به رئیس‌ شورای اروپا شارل میشل اطلاع دادم که از ۱۰۰ کیلومتر بیش از ۶۰ کیلومتر راه‌آهن را در آذربایجان ساخته‌ایم و سال آینده کار ساخت را تکمیل خواهیم کرد. اما متأسفانه در ارمنستان هنوز مطالعات امکان‌سنجی را آغاز نکرده‌اند که نشان می‌دهد ممکن است این روند به تعویق بیفتد.

علی‌اف تأکید کرد: در مورد بزرگراه، آذربایجان فعالانه در حال ساخت آن است و بیشتر جاده قبلاً ساخته شده است. همچنین امیدواریم تا پایان سال آینده به بزرگراه مرز ارمنستان برسیم. متأسفانه نخست‌وزیر ارمنستان در این دیدار در بروکسل مختصات جغرافیایی را مشخص نکرد. من این موضوع را در یک ویدئو کنفرانس در ۱۴ فوریه مطرح کردم، اما پاسخی دریافت نکردم. روز ۱۵ فروردین مجدداً مختصات جغرافیایی جاده را جویا شدم اما پاسخی دریافت نکردم. امیدوارم به زودی به آن برسیم.

به گفته وی، امکان آغاز مذاکرات صلح وجود دارد که ادامه این پیشرفت و پایبندی هر دو طرف به توافقات مهم است.

  • منبع خبر : تسنیم