رئیس‌جمهور آذربایجان با بیان اینکه دولت و مردم ترکیه از روز اول تا آخرین روز جنگ دوم قره‌باغ در کنار آذربایجان بوده‌اند، تاکید کرد این حمایت آنکارا را فراموش نمی‌کنیم و با آنها قره‌باغ را می‌سازیم.

الهام علی‌اف، رئیس‌جمهور آذربایجان طی سخنانی در مراسم افتتاحیه فرودگاه ریزه-آرتوین با بیان اینکه بیانیه شوشا روابط ترکیه و جمهوری آذربایجان را به سطح اتحاد رساند، گفت: هم دوست، هم برادر هستیم و دیگر رسماً متحد هم هستیم. این سیاست ارثی است که از اجدادمان رسیده است.

وی با تاکید بر اینکه حمایت ترکیه در جنگ قره‌باغ را فراموش نخواهند کرد، افزود: با ترکیه برای بازسازی قره‌باغ همکاری می‌کنیم.

رئیس‌جمهور آذربایجان با اشاره به اینکه رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور و مردم ترکیه از روز اول تا آخرین روز جنگ دوم قره‌باغ در کنار آذربایجان بوده‌اند، خاطرنشان کرد که این جنگ تاریخ مشترک دو کشور است.

علی‌اف همچنین با یادآوری توسعه روز افزون ترکیه، تصریح کرد: ترکیه امروز یک قدرت جهانی است، حرفی برای گفتن دارد. همچنین قادر به اجرای پروژه‌های بزرگ در داخل کشورش نیز است. از فرودگاه‌ها، سدها تا بزرگراه‌ها، بیمارستان‌ها و مدارس. اینها قدرت ترکیه را نشان می‌دهد.

فرودگاه بین المللی ریزه-آرتوین در شمال شرق ترکیه با حضور رجب طیب اردوغان و الهام علی اف روسای جمهور ترکیه و آذربایجان افتتاح شد.

این فرودگاه با پر کردن بخشی از ساحل دریا ساخته شده و برای آن ۳ میلیون متر مکعب خاک و بتن مصرف شده و طول باند آن ۳ کیلومتر و عرض آن نیز ۴۵ متر است.

این پنجمین فرودگاه ساخته شده روی دریا بعد از ژاپن، هنگ کنگ و کره جنوبی است. پیش از این یک فرودگاه دیگر نیز در ترکیه با این روش در اردو-گیرسون ساخته شده بود.

 

  • منبع خبر : آناتولی