مولود چاووش اوغلو، وزیر امورخارجه ترکیه گفت، آنتونی بلینکن، همتای آمریکایی وی در جلسه‌ای مشترک اعلام کرده است که واشنگتن پیام‌های لازم در مورد نگرانی‌های امنیتی ترکیه از عضویت سوئد و فنلاند در ناتو را منتقل خواهد کرد.

چاووش اوغلو که در نیویورک به سر می‌برد در کنفرانس خبری با رسانه‌های ترکیه‌ای اعلام کرد، به همتای آمریکایی خود گفته است که واشنگتن باید در سیاست‌های خود در قبال یونان و ترکیه تعادل ایجاد کند.

پیش از این رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه به اعضای پارلمان این کشور گفت که آنکارا انتظار دارد کشورهای عضو ناتو مسائل امنیتی آنکارا در مورد درخواست‌های فنلاند و سوئد برای پیوستن به این ائتلاف را درک کرده و به آن احترام بگذارند.

به گزارش ایرنا، رئیس جمهور ترکیه ادامه داد: گسترش ناتو زمانی برای ما معنادار است که به حساسیت‌های ما احترام گذاشته شود.  درحالی که از ما خواسته می‌شود از عضویت این کشورها در ناتو حمایت کنیم، از سوی دیگر آن‌ها هرگونه حمایتی را از سازمان‌های تروریستی «پ. ک. ک» و «ی. گ. ب» ارائه می‌کنند و این به معنای تناقض است.

اردوغان با اشاره غیر مستقیم به فنلاند و سوئد گفت: شما اعضای گروه‌های تروریستی را به ما تحویل نمی‌دهید و از ما می‌خواهید از عضویت شما در ناتو حمایت کنیم.

رئیس جمهور ترکیه تاکید کرد: ما نمی‌توانیم به محروم کردن ناتو از امنیت جواب بله بدهیم.

برای پذیرش عضو جدید در این ائتلاف نظامی، رسیدن به اجماع در میان همه اعضا الزامی است؛ بنابراین از نظر تئوری، ترکیه قادر به جلوگیری از الحاق سوئد و فنلاند است.

خبرگزاری رویترز به نقل از دیپلمات‌ها نوشت که سوئد و فنلاند ۲۸ اردیبهشت درخواست عضویت در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) را به صورت رسمی در مقر این سازمان نظامی در بروکسل بلژیک تحویل دادند.

به نوشته رویترز، پیش بینی می‌شود با وجود آنکه فرایند عضویت این دو کشور شمال اروپا تنها دو سه هفته به طول انجامد، روند موافقت مجالس ۳۰ کشور عضو تا یک سال زمان برد.

ینس استولتنبرگ روز چهارشنبه درخواست عضویت فنلاند و سوئد را تاریخی خواند و این دو کشور را نزدیکترین شرکای این اتحادیه دانست که عضویت آن‌ها به افزایش امنیت مشترک ناتو منجر خواهد شد.

ماگدالنا اندرسون نخست وزیر سوئد دیروز (۲۷ اردیبهشت) در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با رئیس جمهور فنلاند در استکهلم اظهار داشت: ۲ کشور به طور مشترک درخواست خود را فردا به مقر ناتو در بروکسل ارائه می‌کنند.

نخست وزیر سوئد اضافه کرد: خوشحالم که مسیر یکسانی را در پیش گرفته‌ و می‌توانیم با هم این کار را انجام دهیم.

وزارت امورخارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرده است، روسیه با توجه به شرایط عضویت سوئد در ناتو و برای مقابله با تهدید عضویت این کشور در این ائتلاف اقدام خواهد کرد.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری “تاس”، در این بیانیه آمده است: پیوستن سوئد به ناتو آسیب جدی به امنیت شمال اروپا و به طور کلی قاره اروپا وارد می‌کند. روسیه برای مقابله با تهدیدات علیه امنیت ملی خود از لحاظ مسائل فنی، نظامی و غیره اقدام خواهد کرد.

این بیانیه تصریح کرده است: اقدامات روسیه به شرایط عضویت سوئد در پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) از جمله استقرار احتمالی سلاح‌های تهاجمی ناتو در خاک سوئد بستگی دارد.

  • منبع خبر : ایرنا