نخست وزیر ارمنستان پس از نشست سران سازمان پیمان امنیت جمعی در ایروان، از امضای بیانیه پایانی این اجلاس خودداری و بر اهمیت ارزیابی سیاسی روشن از اوضاع، حمایت از تمامیت ارضی ارمنستان و تدابیری برای بازدارندگی آذربایجان از اقدامات تهاجمی تاکید کرد.

نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان شب گذشته از امضای پیش نویس بیانیه پایانی شورای سران امنیت جمعی و پیش نویس اقدامات مشترک برای ارائه کمک به ارمنستان خودداری کرد. وی در عین حال بر اهمیت ارزیابی سیاسی سازمان سازمان پیمان امنیت جمعی از اقدامات آذربایجان علیه ارمنستان تاکید کرد.

وی گفت: ارزیابی سیاسی اساساً از منظر اخلاقی ضروری است، زیرا این مسئله باید تجلی منطقی روابط کشورهای متحد در این سازمان باشد. البته این موضوع از نظر احیای تمامیت ارضی کشور ما نیز مهم است، البته این تمایل به خودی خود به معنای مداخله نظامی نیست.

علاوه بر این، پاشینیان تاکید کرد که ایروان از سازمان پیمان امنیت جمعی انتظار دارد اقدامات سیاسی و دیپلماتیک لازم با آذربایجان با هدف خروج فوری و بدون قید و شرط نیروهای نظامی این کشور از خاک ارمنستان انجام دهد. به گفته وی، چنین موضع گیری نه تنها برای بازگرداندن تمامیت ارضی ارمنستان، بلکه برای بازدارندگی آذربایجان از اقدامات تهاجمی بیشتر اهمیت دارد.

پاشینیان تاکید کرد که فقدان ارزیابی سیاسی روشن از وضعیت و عدم اتخاذ تصمیم مشخص نه تنها با متن، بلکه با روح و معنای اسناد اساسی سازمان پیمان امنیت جمعی نیز در تضاد است.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در جریان سخنرانی روز گذشته خود در نشست سران ایروان اعلام کرد که مسائل مربوط به دستیابی به یک راه حل جامع و قابل قبول برای هر دو طرف ارمنستانی و آذربایجانی نیازمند توجه دقیق این سازمان است.

در عین حال، استانیسلاو زاس، دبیر کل سازمان پیمان امنیت جمعی، تصویب پیش نویس تصمیمی در خصوص ارائه کمک به ارمنستان را اعلام کرد.

این در حالی است که پاشینیان به نوبه خود گفت که در حال حاضر هیچ توافق کلی در سازمان پیمان امنیت جمعی در خصوص محکومیت تجاوز آذربایجان به ارمنستان وجود ندارد. نخست وزیر معتقد است که همه اینها به وجهه سازمان لطمه خواهد زد.

تاکید کرملین بر نقش سازمان پیمان امنیت جمعی در امضای معاهده صلح بین باکو و ایروان 

در همین رابطه، دیمیتری پسکوف، دبیر مطبوعاتی رئیس‌ جمهوری روسیه شب گذشته در یک کنفرانس مطبوعاتی برای خبرنگاران در ایروان یادآور شد: تلاش‌های سازمان پیمان امنیت جمعی برای حل و فصل مناقشه بین باکو و ایروان مورد نیاز است، هرچند طرف ارمنی می‌تواند دیدگاه و ارزیابی خود را نسبت به وضعیت داشته باشد.

علاوه بر این، پسکوف به اهمیت امضای معاهده صلح بین باکو و ایروان اشاره کرد. با این حال، به گفته وی، هر دو کشورارمنستان و آذربایجان باید نه تنها در مورد امضای توافقنامه صلح، بلکه در مورد جزئیات و ظرایف آن نیز به توافق برسند.

  • منبع خبر : تسنیم