کاردار اسبق ایران در عربستان گفت: آمریکا، عربستانی آرام و با ثبات را بدون محمد بن سلمان ترجیح می‌دهد و محمد بن‌سلمان را از قدرت به زیر خواهد کشید. شرح آنلاین – مهر: احمد دستمالچیان کاردار اسبق ایران در عربستان در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص پرونده قتل خاشقجی که در کنسولگری عربستان واقع در استانبول رخ داد […]

کاردار اسبق ایران در عربستان گفت: آمریکا، عربستانی آرام و با ثبات را بدون محمد بن سلمان ترجیح می‌دهد و محمد بن‌سلمان را از قدرت به زیر خواهد کشید.

شرح آنلاین – مهر: احمد دستمالچیان کاردار اسبق ایران در عربستان در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص پرونده قتل خاشقجی که در کنسولگری عربستان واقع در استانبول رخ داد و ابعاد مختلف این ماجرا اظهار داشت: داستان پر رمز و راز پرونده قتل خاشقجی که در هفته های اخیر منجر به تهییج و حساسیت افکار عمومی جهان شده برای حکومت سعودی هزینه های بسیاری را تراشیده و آنها را مجبور به تکاپوی زیادی جهت ترمیم چهره خود نزد افکار عمومی جهان کرده است.

وی افزود: آقای بن سلمان به دام قتل خاشقجی گرفتار آمده و به این راحتی ها هم از آن رهایی نخواهد یافت و به نظر می آید که این ماجرا ظرفیت این را هم داشته باشد که برخی تحولات منطقه را در آینده تعیین و بر معادلات تأثیرگذار باشد.

دستمالچیان با اشاره به ادعای ارتکاب قتل توسط نیروهای «خودسر» رژیم آل سعود گفت: تعبیر «خودسر» را برای اولین بار ترامپ مطرح کرد تا عربستان با این خط پیش رود و اتهامات را متوجه عده ای «خودسر» کند و خود را از موضع متهم تا جایی که می تواند، مبرا کند.

وی با بیان اینکه دو سوال مهم در زمینه قتل خاشقجی وجود دارد و آن اینکه چرا این قتل باید در محیط امن و دیپلماتیکی همچون کنسولگری عربستان رخ دهد و اینکه جسد وی پس از کشته شدن، کجا ناپدید شده است؟ اظهار داشت: در بیانیه سعودی آمده است جسد تحویل منبعی محلی شده است، خُب این منبع محلی کجاست؟ بنابراین همچنان ابهامات زیادی در این پرونده وجود دارد و به نظر من در آینده بیشتر هم خواهد شد و می تواند منجر به بروز برخی اتفاقات و حوادث دیگر هم شود.

کاردار اسبق ایران در عربستان تصریح کرد: این موضوع می تواند تا حدی روابط میان عربستان و آمریکا را در آینده تحت تأثیر قرار دهد و باید دید آمریکا تا کجا می تواند از متحد منطقه ای خود حمایت کرده و در این راه تحت فشار افکار عمومی هزینه بدهد. همچنین این ماجرا به دلیل هزینه های مادی بسیاری که به خاندان سعودی تحمیل کرده، منجر به اختلافات شدیدی میان خاندان سلطنتی شده است.

دستمالچیان با اشاره به تضعیف موقعیت بن سلمان در عربستان نیز گفت: برخی شواهد در داخل حکومت سعودی نشان از تضعیف موقعیت بن سلمان دارد و ما دیگر اقدامات پر صلابت و ماجراجویانه این فرد را در عرصه داخلی یا منطقه ای شاهد نیستیم که این هم از جمله نتایج عدم موفقیت وی در پیشبرد اهداف عربستان در بُعد داخلی و منطقه ای طی سال های اخیر است.

وی با بیان اینکه آمریکا دو گزینه راهبردی در خصوص ارتباط با عربستان، پیش روی خود دارد، اظهار داشت: یکی اینکه بن سلمان را بر آرامش و ثبات در عربستان ترجیح دهد و دیگر آنکه عربستانی آرام و با ثبات را بدون محمد بن سلمان ترجیح دهد که به نظر گزینه دوم را انتخاب خواهد کرد و آقای بن سلمان را از قدرت به زیر خواهد کشید.

کارشناس مسائل منطقه در خصوص چالش های عربستان سعودی در سال های اخیر نیز اظهار داشت: چالش های متعددی که عربستان در سال های اخیر با آن مواجه بوده، زمینه های به لرزه درآمدن پایه های آن حکومت را فراهم کرده و امروز با ماجرای قتل خاشقجی اوج و نهایت تزلزل این حکومت را شاهد هستیم.

دستمالچیان در پایان خاطرنشان کرد: به نظر من محمد بن سلمان نخواهد توانست از زیر بار فشارهای ایجاد شده در این ماجرا خود را رها کند، مگر آنکه معجزه ای رخ دهد و اگر این اتفاق هم رخ دهد، بن سلمان پس از این ماجرا بسیار ضعیف خواهد شد و توان بازیگری عربستان در سطح منطقه نیز بسیار کاهش پیدا خواهد کرد که قطعاً این مطلوب آنها و آمریکا نخواهد بود.