جان بولتون مشاور امنیتی رئیس جمهوری آمریکا، روز چهارشنبه وارد باکو شد و با الهام علی اف رئیس جمهوری آذربایجان دیدار کرد ، دو طرف در این دیدار همکاری های راهبردی واشنگتن و باکو را بررسی کردند. شرح آنلاین – آذرتاج: علی اف در این دیدار گفت : جمهوری آذربایجان اهمیت خاصی برای سفر قائل […]

 جان بولتون مشاور امنیتی رئیس جمهوری آمریکا، روز چهارشنبه وارد باکو شد و با الهام علی اف رئیس جمهوری آذربایجان دیدار کرد ، دو طرف در این دیدار همکاری های راهبردی واشنگتن و باکو را بررسی کردند.

شرح آنلاین – آذرتاج: علی اف در این دیدار گفت : جمهوری آذربایجان اهمیت خاصی برای سفر قائل است و امیدواریم به گسترش همکاری های دو کشور کمک کند .
وی، با اشاره به همکاری موفقیت آمیز جمهوری آذربایجان و آمریکا در حوزه های مختلف اظهار داشت: آمریکا بعنوان یکی از روسای «گروه میانجی مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا ویژه حل مناقشه قره باغ » برای دستیابی به راهکارهای حل این مناقشه نقش مهمی ایفا می کند .
علی اف، اشغال بخشی از سرزمین های جمهوری آذربایجان از سوی نیروهای ارمنستان را مورد اشاره قرار داد و آن را نشانه نقض جدی قوانین بین المللی عنوان کرد و گفت : شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره خروج بدون قید و شرط نیروهای ارمنستان از این سرزمین ها قطعنامه های متعددی صادر کرده است .
وی افزود: ارمنستان این قطعنامه ها را نادیده می گیرد و در راستای حفظ وضعیت موجود در این مناقشه تلاش کند که جمهوری آذربایجان آن را غیر قابل قبول می داند .
علی اف، در بخشی از سخنان خود همکاری جمهوری آذربایجان و امریکا در زمینه عملیات حفاظت صلح در افغانستان را مورد اشاره قرار داد و گفت : در حال حاضر ۱۲۰ نظامی آذربایجانی در عملیات بین المللی حفاظت صلح در افغانستان مشارکت دارند .
وی خاطر نشان کرد : جمهوری آذربایجان در عین حال کمک های لجستیکی به عملیات در افغانستان ارایه می کند .
رئیس جمهوری آذربایجان، همچنین با اشاره به همکاری دو کشور در حوزه های اقتصادی گفت: تعدادی از شرکت های آمریکایی طی سال های طولانی بعنوان سرمایه گذار و پیمانکار در جمهوری آذربایجان فعالیت دارند .
علی اف با اشاره به همکاری جمهوی آذربایجان و آمریکا در حوزه انرژی دارند، اظهار داشت: اجرای پروژه های انرژی فرا ملی با همکاری آمریکا ،تاثیر مثبتی در توسعه منطقه دارد .
براساس این گزارش، بولتون نیز در این دیدار با اشاره به اینکه رابطه با جمهوری آذربایجان برای آمریکا در اولویت قرار دارد، بر اهمیت روابط دو کشور در حوزه های سیاسی ، اقتصادی و امنیتی تاکید کرد.
وی، همچنین با اشاره به اینکه جمهوری آذربایجان در یک منطقه استراتژیک جهان قرار داد ، گفت : در سفر به باکو در صدد بررسی وضعیت جاری روابط دو کشور و تهدیدات موجود برای صلح و امنیت بین المللی هستم .
بولتون افزود: آمریکا در عزم توسعه همکاری با جمهوری آذربایجان در حوزه انرژی و در سایر عرصه ها از جمله مبارزه با تروریسم بین المللی و تجارت انسان است .
وی، در رابطه با راهکارهای حل مناقشه قره باغ گفت که آمریکا متوجه اهمیت این موضوع برای جمهوری آذربایجان است و یکی از اهداف این سفر کسب اطلاعات درباره موضع جمهوری آذربایجان در رابطه با حل این مناقشه می باشد .
بر اساس این گزارش ، در این دیدار مسایل مربوط به همکاری های راهبردی جمهوری آذربایجان و آمریکا بررسی شد .
بولتون که روز چهارشنبه پس از دیدار با سران روسیه ، وارد باکو شده است ، قرار است، پس از جمهوری آذربایجان به دو کشور دیگر منطقه قفقاز جنوبی ، ارمنستان و گرجستان نیز سفر کند.