وزیر انرژی جمهوری آذربایجان گفت: مذاکره در مورد ساخت دومین خط انتقال برق ۳۳۰ کیلوولتی «آبشرون – دربند» میان روسیه و جمهوری آذربایجان و ایجاد دالان انتقال برق میان روسیه ، جمهوری آذربایجان و ایران ادامه دارد . شرح آنلاین – ایرنا: «پرویز شاهباز اف» روز شنبه در مقاله ای در روزنامه رسمی ‘ آذربایجان […]

وزیر انرژی جمهوری آذربایجان گفت: مذاکره در مورد ساخت دومین خط انتقال برق ۳۳۰ کیلوولتی «آبشرون – دربند» میان روسیه و جمهوری آذربایجان و ایجاد دالان انتقال برق میان روسیه ، جمهوری آذربایجان و ایران ادامه دارد .

شرح آنلاین – ایرنا: «پرویز شاهباز اف» روز شنبه در مقاله ای در روزنامه رسمی ‘ آذربایجان ‘ ، با اشاره به امضای توافقنامه معامله نیروی برق میان شرکت ‘ آذرانرژی ‘ جمهوری آذربایجان و شرکت ‘ توانیر ‘ ایران در آوریل سال جاری نوشت: در قالب این توافقنامه تا به حال ۴۸٫۳میلیون کیلووات –ساعت نیروی برق به مناطق مغان و آستارای ایران صادر شده است.
وی افزود: در حال حاضر میان شبکه های جمهوری آذربایجان و ایران دومین خط انتقال نیروی برق ۲۳۰ کیلوولتی ‘ ماسالی ‘ در دست ساخت است .
شاهبازاف نوشت : ساخت ، بهره برداری و استفاده از ذخایر انرژی و آبی نیروگاه برق ‘خدافرین ‘ و ‘ قیز قلعه سی ‘ بر روی رودخانه ارس نیز در قالب توافقنامه همکاری امضا شده میان جمهوری آذربایجان و ایران ادامه دارد .
وی با اشاره به اینکه در چارچوب طرح ‘ خدافرین ‘ و ‘قیز قلعه سی برخی کارهای مقدماتی اجرا شده است ، افزود : برنامه ریزی شده بلوک های انرژی برای هر دو نیروگاه خریداری و نصب شود .
وزیر انرژی جمهوری آذربایجان نوشت : این دو نیروگاه برق آبی با ظرفیت ۱٫۶ میلیارد متر مکعب آب و با قدرت ۲۸۰ مگاوات و با تولید متوسط سالانه نیروی برق ۷۶۶ میلیون کیلووات –ساعت شرایط خوبی برای استفاده مشترک دو کشور از ذخایر آبی و انرژی رودخانه ارس ، فراهم خواهد کرد .
شاهباز اف در بخشی از این مقاله نوشت ، این کشور در ۱۱ سال اخیر واردات نیروی برق را ۲۰ الی ۲۵ برابر کاهش داده است .
وی افزود: در قالب همکاری با ایران ، روسیه ، گرجستان و ترکیه در بخش انرژی برق نقش جمهوری آذبایجان بعنوان کشور صادر کننده و ترانزیتی افزایش یافته است .
شاهباز اف نوشت :در سال ۲۰۰۶ میلادی اگر چه برای نیازهای داخلی کشور ۲٫۴ میلیارد کیلووات -ساعت نیروی برق وارد می شد ، این رقم در سال ۲۰۱۷ میلادی تا ۱۰۷٫۸ میلیون کیلووات – ساعت کاهش و صادرات نیروی برق تا ۱٫۲۸۲ میلیارد کیلووات – ساعت افزایش یافته است .
وی افزود: در ۹ ماه سال جاری نیز ۱۰۷٫۴ میلیون کیلووات – ساعت نیروی برق وارد و ۷۵۰ میلیون کیلووات – ساعت برق از جمله ۵۸۷٫۹ میلیون کیلووات –ساعت به گرجستان ، ۷۲٫۶ میلیون کیلووات ساعت به ایران ، ۷۶٫۶ میلیون کیلووات – ساعت به روسیه و ۱۳٫۴۵ میلیون کیلووات – ساعت به ترکیه صادر شده است .
وی افزود: در سال جاری حجم واردات از روسیه را ۵۹٫۹ میلیون کیلووات – ساعت ، از ایران ۲۴٫۴ میلیون کیلووات – ساعت ، از گرجستان ۲۳٫۱ میلیون کیلووات – ساعت بود .
به نوشته شاهباز اف در حال حاضر میان جمهوری آذربایجان و ایران ۵ خط انتقال برق با ولتاژ بالا و با هر یک از کشورهای ترکیه ، روسیه و گرجستان دو خط مشابه فعال است .