رئیس هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها گفت: نامزدهای انتخاباتی موظف به ارائه عدم سوء‌پیشینه خود در زمان ثبت نام به صورتی که بیش از ۳ ماه از زمان صدور آن نگذشته باشد، هستند. به گزارش پایگاه خبری شرح آنلاین، محمد محمودی شاه‌نشین، رئیس هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا با […]

رئیس هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها گفت: نامزدهای انتخاباتی موظف به ارائه عدم سوء‌پیشینه خود در زمان ثبت نام به صورتی که بیش از ۳ ماه از زمان صدور آن نگذشته باشد، هستند.

به گزارش پایگاه خبری شرح آنلاین، محمد محمودی شاه‌نشین، رئیس هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا با اشاره به برگزاری انتخابات شوراها به صورت الکترونیکی گفت: قرار است، وزارت کشور پیشنهادات خود را درباره تعداد و نام حوزه‌های واجد شرایط برای اخذ انتخابات الکترونیکی به این هیئت معرفی کند.

وی ادامه داد: شورای نگهبان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را به صورت الکترونیکی نپذیرفت اما برای انتخابات شوراها منعی قرار نداد و حتی از لحاظ سخت‌افزاری و نرم‌افزاری هم ایرادی نگرفت تنها توان برگزاری انتخابات الکترونیکی را برای کل کشور به دلیل عدم تناسب امکانات با حجم بالا در کشور صلاح ندانست.

محمودی‌ شاه‌نشین اظهار داشت: پیشنهاد ما به وزارت کشور این بود که تعیین حوزه‌ها برای اخذ انتخابات به صورت الکترونیکی به نحوی باشد که مردم به راحتی در آن حوزه ثبت‌نام کرده و در شمارش مشکلی پیش نیاید.

نماینده مردم شهریار، ملارد و قدس با بیان اینکه اشخاص رد صلاحیت شده برای حضور در انتخابات مجلس می‌توانند برای شوراها ثبت‌نام کنند، تصریح کرد: دیدگاه نسبت به حضور در مجلس شورای اسلامی و شوراهای شهر و روستا متفاوت بوده و تنها بر روی رد صلاحیت از سوی استعلامات چهارگانه مشترک است، مثلا داشتن سابقه کیفری برای هر دو حوزه مهم قلمداد می‌شود.

رئیس هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها افزود: بحث‌هایی مانند التزام عملی برای شورای نگهبان تعریفی دارد که براساس آن صلاحیت احراز شخص را برای حضور در مجلس مشخص می‌کنند اما برای شورای شهر اینگونه نیست، همین که نامزدها شامل مواد ۲۶ و ۲۷ نشوند از دید ما می‌توانند در انتخابات شوراها شرکت کنند.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور با اشاره به روند ثبت نام متقاضیان حضور در انتخابات شوراهای شهر و روستا گفت: یک هفته مدت زمان ثبت‌نام است که به طور همزمان هیئت‌های اجرایی بررسی صلاحیت اشخاص و دریافت استعلامات آن‌ها را از دستگاه‌های اجرایی آغاز می‌کنند و بعد از ۱۰ روز نتیجه را به هیئت نظارت شهرستان‌ها ارائه می‌دهند.

محمودی شاه‌نشین ادامه داد: هیئت نظارت شهرستان‌ها مختار است تا براساس تشخیص خود رد صلاحیت شده‌ها را تایید یا تایید شده‌ها را رد کند.

نماینده مردم شهریار، ملارد و قدس بیان داشت: بعد از تایید صلاحیت نامزد در هیئت نظارت شهرستان‌ها دیگر مرجعی برای رد آن وجود ندارد اما اشخاص رد صلاحیت شده می‌توانند به هیئت نظارت استان اعتراض خود را ارائه کنند تا رسیدگی شود و باز هم در صورت عدم تایید به هیئت نظارت مرکزی مراجعه کنند.

وی با اشاره به اینکه طبق تبصره ۳ ماده ۲۶ قانون انتخابات شوراها، نامزدهای انتخاباتی موظفند در زمان ثبت نام عدم سوء‌پیشینه خود را ارائه دهند، گفت: براساس قانون نباید بیش از ۳ ماه از زمان صدور آن گذشته باشد.

رئیس هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها خاطرنشان کرد: در حال پیگیری هستیم تا با هماهنگی نیروی انتظامی و وزارت کشور از همین روزها داوطلبان ثبت‌نام برای انتخابات شوراها به مراجع قانونی مراجعه کرده و گواهی عدم سوءپیشینه خود را دریافت کنند.