رئیس انجمن نیرو محرکه همگن و قطعات خودرو آذربایجان شرقی از کاهش قابل توجه سهم استان در تولید قطعات خودرو خبر داد.

شرح آنلاین – روابط عمومی صنعت،معدن و تجارت آذربایجان شرقی: رضا پاشایی با اشاره به اینکه قطعه سازی صنعت اول استان آذربایجان شرقی بوده و قطب صنعتی کشور است، گفت: سهم استان آذربایجان شرقی از تولید قطعات خودرو در کشور به دلیل کم توجهی مسئولان از ۲۳ درصد در سال ۸۶ به ۷ درصد در سال جاری کاهش پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه صنعت قطعه سازی آذربایجان شرقی نفس های آخر را می کشد، تاکید کرد: تکنولوژی های قطعه سازان استان قدیمی است و امکان صادرات ندارد که براین اساس بیشتر واحدهای قطعه سازی حال خوشی ندارند.

پاشایی از فعالیت حدود ۳۰۰ قطعه ساز خودرو و صنایع همگن در آذربایجان شرقی خبر داد و عنوان کرد: قطعه سازی خودرو ظرفیت های بالایی در آذربایجان شرقی دارد اما متاسفانه در سایه بی توجهی ها به این صنعت، بیشتر واحدهای قطعه سازی خودرو در استان یا با کمتر از ۳۰ درصد ظرفیت فعالیت می کنند و یا رو به تعطیلی هستند.

وی کاهش نقدینگی را مشکل اصلی قطعه سازان دانست و تاکید کرد: تزریق نقدینگی به قطعه سازان، پرداخت بدهی های خودروسازان، ورود مواد اولیه و ماشین آلات مورد نیاز قطعه سازان با ارز مرجع و خارج شدن قیمت گذاری خودرو از حالت دستوری برای نجات صنعت قطعه سازی ضروری است.

عضو هیات رئیسه انجمن نیرو محرکه همگن و قطعات خودرو کشور تصریح کرد: در صورت ادامه روند کنونی سیاست گذاری صنعت خودرو، حدود یک میلیون شغل مستقیم و غیرمستقیم در کشور دچار مخاطره خواهد شد و قطب این صنعت از استان آذربایجان شرقی به استان های دیگر منتقل می شود.

پاشایی تاکید کرد: انجمن نیرو محرکه و قطعات خودرو آذربایجان شرقی به دنبال این مشکلات، نامه ای نیز به رئیس جمهور ارسال کرده است.