وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: دیشب تست ماهواره‌های ایرانی با موفقیت پاس شد.

به گزارش شرح آنلاین، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: سال ۸۷ بنا بود با همکاری بین المللی ماهواره ای بسازند که دقت تصویربرداری ۱۰۰۰ متری داشته باشد، حاضر به همکاری با ایران نشدند برنامه عوض شد.

وی افزود: تولید داخلی با دقتی ۲۵ برابر، طولانی شد اما ساخته شد و در خدمت کشاورزی، محیط زیست و مدیریت آب. دیشب تست ماهواره های ایرانی با موفقیت پاس شد.

پیش از این نیز ماهواره پیام ساخت دانشگاه صنعتی امیرکبیر برای آزمایش سازگاری به پژوهشگاه فضایی تحویل شده بود.

رییس پژوهشگاه فضایی ایران در آیین افتتاح چهارمین نشست تخصصی دستاوردهای علمی و فنی پژوهشگاه فضایی ایران با تأکید بر اینکه این پژوهشگاه رقیب هیچ دانشگاه و بخش خصوصی نیست، اظهار کرد: در خصوص تعامل با دانشگاه، رویکرد ما رفع نیازهای دانشی و فناورانه پژوهشگاه فضایی ایران در پروژه‌های جاری و آتی و جهت‌دهی به تحقیقات دانشجویان در راستای نیازهای فضایی کشور بوده است.

حسین صمیمی با اشاره به اینکه این همکاری به ارزش ۵۲ میلیارد ریال بوده است، خاطرنشان کرد: در میان دانشگاه‌ها، دانشگاه تهران، صنعتی شریف و صنعتی امیرکبیر به ترتیب با ۵۳، ۵۲ و ۴۲ طرح به ارزش ۱.۴ و ۱.۲ میلیارد تومان و ۹۵۰ میلیارد تومان درصدر این همکاری‌ها قرار دارند.

صمیمی، یکی از الزامات تحقق چشم‌انداز توسعه را زیرساخت‌های آزمایشگاهی مطابق با نیازهای جاری و آتی بخش فضا یی کشور دانست و تأکید کرد: در این راستا تست و تحویل‌گیری ماهواره پیام امیرکبیر در مجموعه آزمایشگاه AIT پژوهشگاه فضا یی ایران در دست انجام است و در کنار دستاوردهای فنی این امر، تعامل پژوهشگران پژوهشگاه فضایی ایران و دانشگاه صنعتی امیرکبیر قابل تقدیر است.