ایرنا ، ( شرح آنلاین ) - سردار احمد خادم سید الشهدا فرمانده قرارگاه کربلا در جنوب غرب کشور با تکذیب سوء قصد به جانش گفت: در بحث سیلاب خوزستان اولویت اصلی ما نجات جان مردم است.

فرمانده قرارگاه کربلا اظهار داشت: دیروز چهارشنبه برای بررسی وضعیت سیلاب در منطقه نیزارهای نیشکر امیر کبیر رفته بودیم که کشاورزان سیلاب زده منطقه اعتراضاتی داشتند.

سردار سرتیپ خادم سید الشهدا افزود: برخی از جوانان منطقه که سیلاب به مزارعشان وارد شده و خساراتی به آنها متحمل شده است مقداری عصبی و احساساتی شده بودند و به ما اعتراض کردند ولی ما بدون توجه به عصبانیت آنها به ماموریت خود که همانا نجات جان مردم است ادامه خواهیم داد.

وی گفت:برای اینکه سیل جان مردم را به مخاطره نیندازد مجبوریم در جاهایی سیل بندها را بشکنیم تا آب از شهرها و روستاها دور شود که به ناچار این عمل باعث ضرر و آسیب به برخی کشاورزان هم خواهد شد.

وی گفت: قطعا ضرر مالی بهتر از ضرر جانی است و ما تلاش می کنیم که حتی به یک نفر در این سیلابهای مهیب خسارت جانی و بدنی وارد نشود.

فرمانده قرارگاه کربلا در جنوب غرب کشور اضافه کرد: هر چند رییس جمهوری قول داده است که تمامی خسارات کشاورزان را بعد از ارزیابی پرداخت خواهند کرد ولی کشاورزان که عدم پرداخت خساراتشان در سیل ۹۵ را تجربه کرده اند از عمل نشدن به وعده دولت نگرانند.

سردار خادم سید الشهدا اضافه کرد: در برخی از مناطق سیل زده مردم همراهی خوبی با ما دارند و پس از گفت و گو و رفع سوء تفاهم اجازه تخریب سیل بندها و نیز تخلیه روستاها را به ما می دهند ولی در برخی مناطق با مقاومت هائی همراه هستیم.

وی اضافه کرد: در منطقه یاد شده عده ای معترض هستند و با تهدید اعلام کردند که اجازه نخواهیم داد سیل بندهای منطقه شکسته شوند ولی ما نجات جان آنها برایمان مهم است.

به گزارش ایرنا، بعد از ظهر روز چهارشنبه عده ای از جوانان منطقه نیزارهای نیشکر امیر کبیر در ۴۵ کیلومتری جنوب اهواز و از توابع شهرستان خرمشهر در اعتراض به شکسته شدن سیل بندهای منطقه به سمت خودروی فرمانده قرار گاه کربلا در جنوب غرب سنگ و چوب پرتاب کردند که با مداخله نیروهای حفاظتی موضوع ختم به خیر شد.

پیش از این باشگاه خبرنگاران جوان چهارشنبه شب به نقل از یک منبع آگاه بدون ذکر نام مدعی شده بود که فرمانده قرارگاه مقدم جنوب کربلا مورد حمله مسلحانه افراد ناشناس قرار گرفته اما با هوشیاری و اقدام سریع محافظان و همکاری مردم، سردار از منطقه خارج و به نقطه امن انتقال داده شد.

در پی افزایش خروجی سدهای کرخه و دز، استاندار خوزستان از ۱۱ فروردین در استان حالت فوق العاده اعلام کرده است.

سازمان آب و برق خوزستان، با صدور چند اخطاریه نسبت به وقوع سیل در حوضه رودخانه های دز، کرخه و کارون هشدار داده و اعلام کرده سه شهر و ۵۱ روستا در حوضه کرخه، ۱۸ روستا در حوضه دز و ۱۸ روستا در حوضه کارون در معرض سیلاب هستند و دستگاه های اجرایی باید آمادگی تخلیه آنها را داشته باشند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان امروز گفته است: تا کنون ۹۶ روستای در معرض خطر در خوزستان در حاشیه سه حوضه آبریز دز، کرخه و کارون به صورت جزئی یا کلی تخلیه شده و در ۳۵ اردوگاه اسکان یافته اند.

هواشناسی خوزستان اعلام کرده این استان تا دوشنبه بارانی است.

امروز حجم ذخیره سد کرخه ۶٫۱۷ میلیارد مترمکعب و تراز مخزن آن ۲۲۴٫۳ متر بوده که ۴٫۳ متر از تراز نرمال بالاتر رفته است. خروجی این سد نیز از دیروز به ۲ هزار مترمکعب برثانیه افزایش یافته است.

رف۶۱/