تسنیم، (شرح آنلاین) - نخست‌وزیر عراق در دیداری که با رئیس‌جمهوری ترکیه در آنکارا داشت، مسئله حضور نظامی ترکیه در «بعشیقه» در استان نینوا را مطرح کرد.

«عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر عراق، روز گذشته با «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهوری ترکیه دیدار کرد.

دفتر نخست‌وزیر عراق در بیانیه‌ای در فیس‌بوک، تصریح کرد، عبدالمهدی در دیدارش با اردوغان در آنکارا، اهتمام بغداد را به احداث پروژه‌های سرمایه‌گذاری مشترک با آنکارا در زمینه‌های کشاورزی و صنعت، و نیز فراهم کردن فرصت همکاری گسترده و تلاش برای احداث خط راه‌آهنی، که شهر بصره( جنوب عراق) را به ترکیه متصل کند، اعلام کرد.

نخست‌وزیر عراق و رئیس‌جمهوری ترکیه همچنین درباره مبارزه با تروریسم گفت‌وگو کردند، به طوری‌که عبدالمهدی از ترکیه خواست درباره تشکیل تیم مشترک در این زمینه رایزنی‌های انجام شود.

عبدالمهدی همچنین با اشاره به موضوع حضور نظامی ترکیه در پایگاه بعشیقه در شمال نینوا، «بر ضرورت حل و فصل مسائل مرتبط با منطقه بعشیقه»، که یکی از مهم‌ترین موارد اختلافی میان دو کشور است، تأکید کرد.

نخست‌وزیر عراق همچنین اظهار داشت، دولت عراق هرگز تجاوز به ترکیه از خاک عراق را نمی‌پذیرد.

وی گفت: «عراقِ امروز باثبات و امن است و داعش همچنان برای بازیابی خود و بازگرداندن اعتماد جنگجویانش تلاش می‌کند ولی این تلاش‌ها کارآمد نیست و بخش اعظمی از خاک عراق از سیطره این گروه خارج شده است.»

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه نیز پس از دیدار با عادل عبد‌المهدی در آنکارا، به خبرنگاران اعلام کرد، در این دیدار بر اهمیت بهره‌برداری مجدد خط لوله انتقال نفت «کرکوک-جیحان» که توسط داعش تخریب شد در آینده نزدیک تاکید کردیم.

منبع : تسنیم

الف – ب ۶۶ /