فارس، (شرح آنلاین) - وزرای امور خارجه ایران و پاکستان امروز (جمعه) در اسلام آباد دیدار و گفتگو کردند.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که به منظور رایزنی با مقامات پاکستان و در ادامه سفرهای آسیایی اش دیشب (پنجشنبه) وارد اسلام آباد شد، امروز (جمعه) با «شاه محمود قریشی» همتای پاکستانی خود دیدار و گفتگو کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران همچنین قرار است در این سفر با عمران خان نخست وزیر، ژنرال قمر جاوید باجوا فرمانده ارتش و اسد قیصر رئیس مجلس این کشور نیز دیدار کند.

وزیر امور خارجه ایران دیشب در بدو ورود در جمع خبرنگاران درباره اهداف این سفر با بیان اینکه ارتباط با همسایگان اولویت سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است گفت: در شرایط کنونی که منطقه ما شرایط بسیار دشواری را می گذراند و اقدامات خطرناکی در منطقه ما شکل می گیرد، نیاز است مشورت ها با همه همسایگان انجام شود و این سفر در همان راستاست.

وی درباره انتظار ایران از کشورهای همسایه در پی تحریم ها و فشارهای آمریکا نیز بیان کرد: آنچه که بسیار روشن است، این تحریم ها نظم بین المللی را نشانه گرفته و در صورتی که با آن مقابله نشود، جامعه بین المللی را گرفتار خواهد کرد.

به گزارش فارس، رئیس دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: امروز شاهدیم آمریکا با قلدری تحریم علیه ایران را تحمیل و همزمان تحریم علیه چین را تحمیل می کند و اگر جامعه بین المللی اجازه دهد این روش ادامه یابد، نظام ارتباطات جهانی در اختیار افرادی قرار می گیرد که به هیچ قانونی پایبند نیستند.

وی ادامه داد: به همین خاطر نه تنها همسایگان ما بلکه مجموعه کشورها نیاز است برای امنیت جهانی و منافع خودشان با تحریم ها مقابله کنند.

وزیر خارجه همچنین در پاسخ به سوالی با اشاره به سفر چند ساعته اش به چابهار در مسیر سفر به اسلام آباد عنوان کرد: در سفرم به چابهار فرماندار چابهار و همه مقامات این بندر بر این نکته تأکید داشتند که چابهار و گوادر بنادر مکمل یکدیگر هستند. معتقدیم که این دو بندر می توانند تکمیل کننده یکدیگر باشند.

وی افزود: ما می توانیم این دو بندر را به هم متصل و گوادر را از طریق راه آهن ایران به کریدور شمال و پس از آن به ترکمنستان، قزاقستان، آذربایجان، روسیه و حتی ترکیه متصل کنیم.

ظریف با بیان اینکه پروژه اتصال راه آهن ایران به عراق را در دستورکار داریم، اظهار داشت: در این سفر پیشنهادهایی را درباره اتصال بنادر چابهار و گوادر به دولت پاکستان ارائه خواهم داد.

به گزارش فارس، وزیر خارجه ایران پیش از این نیز به ترکمنستان، هندوستان، ژاپن و چین سفر کرده بود.

قرار است ظریف فردا (شنبه) چهارم خرداد نیز به عراق سفر کند.