تسنیم، (شرح آنلاین) - وزیر امور خارجه آذربایجان، دورنمای حل و فصل مناقشه قره باغ کوهستانی را در صورت وجود اراده سیاسی لازم از سوی دولت جدید ارمنستان و ادامه تماس‌های مرتب بین مقامات باکو و ایروان، ممکن ارزیابی کرده است.

“المار محمدیاروف” وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان در مصاحبه اختصاصی با روزنامه «کامرسانت»، چاپ مسکو تایید کرد که حل و فصل مناقشه قره باغ کوهستانی بدون جذب نمایندگان جمهوری خودخوانده قره باغ، غیرممکن خواهد بود. وی در این مصاحبه توضیح داد که مقامات باکو چه انتظاری از دولت ارمنستان به ریاست “نیکول پاشینیان” برای حل این مناقشه داشته و اینکه آیا برقراری اعتماد مقتبل بین دو کشور بدون دستیابی به پیشرفت قابل توجه در روند مذاکرات ممکن است.

محمدیاروف درباره انتظارات باکو از دولت ارمنستان که یک سال است کار خود را آغاز کرده، گفت: «دولت قبلی ارمنستان تلاش می‌کرد تا از انجام تعهدات بین المللی خویش برای کمک به حل و فصل مناقشه قره باغ کوهستانی طفره برود. البته ما در آذربایجان امیدواریم که عقل سلیم بر رهبران جدید ارمنستان حاکم شده و آنها  متوجه این واقعیت بشوند که بدون برطرف شدن مشکلات و برون رفت از بن بست کنونی در روابط با آذربایجان، بدون همگرایی گسترده و همکاری‌های سازنده میسر نخواهد بود. ضروری است تا روند مذاکرات چه در سطح رهبران دو کشور و چه در سطح وزرای امور خارجه از سر گرفته شود. برای مثال در سال جاری با کمک میانجیگران گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا (روسیه، فرانسه و آمریکا) من در ماه ژانویه در پاریس و سپس در ماه آوریل در مسکو با همتای ارمنی خود دیدار کردم. این مذاکرات روند خوش بینانه‌ای داشت. البته برخی برخوردهای یکجانبه مقامات ایروان، مسلماً موجب نگرانی‌هایی است. ولی ما امیدواریم اراده سیاسی لازم از سوی رهبران جمهوری ارمنستان برای پیشرفت در روند مذاکرات وجود داشته باشد.»

وزیر خارجه آذربایجان همچنین تاکید کرد که باکو با مسئله تبادل افراد بازداشت شده دو طرف، بر اساس اصل “همه در برابر همه”، استقبال می‌کند و معتقد است که چنین اقداماتی به ادامه روند مذاکرات و برقراری صلح در منطقه کمک خواهد کرد.

به عقیده وی، مشکلات موجود در روابط دوجانبه، از جمله نقض مکرر آتش‌بس در منطقه قره باغ کوهستانی، خطر ازسرگیری درگیری‌های نظامی را افزایش می دهد.  در مجموع برقراری هر نوع اعتماد متقابل مستلزم تحقق اقدامات واقعی از سوی طرفین، ادامه یافتن مذاکرات مرتب و نشان دادن اراده سیاسی لازم برای حل و فصل مناقشه است.

محمدیاروف افزود، مقامات باکو از پیشنهاد اخیر پاشینیان برای انجام مذاکره حمایت می‌کنند و امیدوارند که مناقشه قره باغ صرفاً از طریق مذاکرات سیاسی حل و فصل شود.