شرح آنلاین - طیبه سیاوشی و فاطمه سعیدی طی اطلاعیه ای به روایتی از دیدار خود با رئیس قوه قضاییه پرداختند.

طیبه سیاوشی و فاطمه سعیدی نمایندگان تهران در مجلس شورای اسلامی پس از دیدار با آیت الله ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضاییه اطلاعیه ای صادر کردند که متن آن به شرح زیر است:

اوایل امسال بود که در دیدار مشترک نمایندگان مجلس و رئیس دستگاه قضا از ایشان تقاضای ملاقات داشتیم. روز پنج‌شنبه این مهم انجام و با حجت‌الاسلام رئیسی دیدار داشتیم.

بخشی از مراجعینِ مردمی به ما (به‌عنوان نمایندگان و موکلان مردم)، مسائل و مشکلاتی مرتبط با حوزه‌ی قضائی دارند؛ بنابراین نیاز بود تا این مشکلات را بدون واسطه به سمع و نظر ریاست قوه‌ی قضائیه برسانیم و خواسته‌های مراجعین خود را با ایشان در میان بگذاریم.
آنچه به‌عنوان گزارشِ این ملاقات باید به اطلاع موکلان خویش برسانیم در دو بخش قابل ارائه است. ابتدا موضوعاتی که خود مطرح کردیم و سپس نقطه‌نظرات ایشان را به اطلاع می‌رسانیم.

موضوعات و درخواست‌هایی که در این دیدار مطرح کردیم بر پایه محورهای زیر بود:

اجرای دقیق قانون موجود به‌ویژه در مواردی مانند برخورد قاطع و غیرسیاسی با فسادِ درون و بیرون از قوه‌ی قضاییه
ارائه‌ی سریع‌تر لایحه‌ی تأمین امنیت زنان
احیای اختیار بازپرس‌ها
جلوگیری از اعمال نفوذ ضابطین بر روند قضایی دادگاه
دسترسی متهمان به وکیل
تفکیک مجرمان
احیای دادگاه‌های سیاسی
کاهش زمان رسیدگی به پرونده‌ها
نظارت جدی بر حفظ حقوق متهمین و محکومین اعم از دسترسی به تلفن و ملاقات
نظارت ویژه بر شرایط زنانِ زندانی به‌ویژه در قرچک و اوین
ایشان نیز در سخنان خود اعلام کرد لایحه‌ی تأمین امنیت زنان طی هفته‌های آتی ارائه می‌شود، برخورد با فساد آغاز شده و تعلیق قُضاتی که دچار آلودگیِ فساد شده‌اند بدون مماشات در دستور کار است.

همچنین ایشان اعلام کرد در اصلاح فرایندها و روندهای غیر قضایی که احیاناً بر پرونده‌ها تأثیر می‌گذارد، اهتمام دارد.

ما در این دیدار گفتیم که امروز ایشان را به‌عنوان رئیس دستگاه قضا و نه یک چهره‌ی سیاسی می‌شناسیم و امیدواریم با بی‌طرفی و عدالت، همه‌ی شهروندان را فارغ از دیدگاه سیاسی به عملکرد قوه‌ی قضاییه دلگرم کنند.

از نکات قابل ذکر دیگر این دیدار، پیگیری مطالبات و درخواست‌های مردمی بود. در خصوص پرونده‌های مفتوح قضایی و بعضاً کیفری، جهت اطلاع رئیس دستگاه قضا از دغدغه‌های اصلی خانواده‌هایی که به نحوی درگیر در این دعاوی هستند، نمونه‌هایی را ذکر کردیم و خواستار توجه به خواست این عزیزان شدیم.

به‌عنوان اصلی‌ترین پیشنهاد از حجت‌الاسلام رئیسی خواستیم تا دیدارهای منظم و مسیرهای ارتباطیِ معتمدِ دو طرف را برقرار نموده تا در آینده نیز بتوانیم تعاملی که پدید آمده را حفظ و ارتقا بخشیم.

مجموعه‌ی عملکرد ایشان در این مدت کوتاه و آنچه در دیدار روز پنج‌شنبه گذشت ما را امیدوار کرد تا قوه‌ی قضاییه بتواند اعتماد عموم مردم را جلب کند. در این راه همه باید کمک کنیم و دست به دست هم دهیم.

تلاش ما این است که در حوزه‌ی محدود اختیار خود، تعاملی با قوه قضاییه داشته باشیم و بتوانیم در راه احقاق حقوق ملت و گسترش عدالت کوشش مؤثری داشته باشیم.
والسلام علی من اتبع الهدی

طیبه سیاوشی شاه‌عنایتی، فاطمه سعیدی

نمایندگان مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس

 

منبع : فارس