رییس گروه پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: آسمان این استان تا پایان هفته ابری همراه با غبار و مه رقیق و در برخی نواحی بارش باران است.

محمد امیدفر، روز سه شنبه افزود: از فردا شاهد افزایش تدریجی ابر در آسمان استان خواهیم شد و احتمال بارش باران در برخی نواحی و بارش برف در ارتفاعات و نواحی سردسیر وجود دارد.

وی با بیان اینکه این وضعیت تا اواخر هفته و حتی روزهای شنبه و یکشنبه هفته آینده نیز در استان حاکم خواهد شد، یادآوری کرد: با این وضعیت احتمال لغزندگی معابر و جاده ها، کاهش دید به علت وجود مه و اختلال در تردد خودروها در راه های ارتباطی به ویژه گردنه ها و جاده های کوهستانی پیش بینی می شود.

رییس گروه پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی به مسافران و رانندگان توصیه کرد، از سفرهای غیرضروری اجتناب کرده و از رفتن به حاشیه رودخانه و مسیل ها خودداری کنند.

امیدفر، ادامه داد: در زمان کنونی( ساعت ۱۰) جلفا با ۱۰ درجه و بستان آباد با یک درجه سانتی گراد بالای صفر به ترتیب گرمترین و سردترین شهرهای استان بوده و دمای تبریز ۷ درجه بالای صفر است.

آذربایجان شرقی منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می آید.

آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک است ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است.

این استان همواره تحت تأثیر باد های سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه های قره داغ در شمال، رشته کوه های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.

  • منبع خبر : ایرنا