علی ربیعی با تأکید بر اینکه خروج آمریکا و تحریم‌های ظالمانه باعث شد برجام نتواند انتظارات اقتصادی مردم را برآورده کند، گفت: از همه قوا برای حل مشکلات دعوت و از دعوت دیگر قوا نیز استقبال می‌کنیم.

به گزارش شرح آنلاین به نقل از خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس،  علی ربیعی سخنگوی دولت  در نشست هفتگی خود با خبرنگاران داخلی و خارجی، گفت: رهبر انقلاب با سخنرانی خود موجب آرامش بخشی شدند و به سهم خود از طرف دولت از ایشان تشکر میکنم.

وی ادامه داد: فشار تحریم های آمریکا بر اقتصاد ایران بر هیچ کشوری انجام نشده است. بدون تردید برای عبور از این چالش‌های عظیم هم‌پوشان که موجب مشکلات اقتصادی شده، نیازمند همراهی همه و وحدت هستیم.

از همه قوا برای حل مشکلات دعوت و از دعوت دیگر قوا نیز استقبال می‌کنیم 

ربیعی با تاکید بر فرمایش‌های راه گشای رهبر انقلاب، اظهار داشت: جلسه دیروز ستاد هماهنگی اقتصادی با حضور سران قوا جلوه ای از همکاری همدلانه رو به سوی حل مشکلات بود. با توجه به اینکه دولت در خط مقدم مبارزه‌ با مشکلات قرار دارد از همه قوا برای حل مشکلات دعوت و از دعوت دیگر قوا نیز استقبال می‌کنیم و می توانیم با ظرفیت‌سازی نوین از مشکلات عبور کنیم.

ربیعی خاطر نشان کرد: در جلسه سران قوا ترسیمی از مشکلات ارزی، اقتصادی صورت گرفت و این جلسه که اولین جلسه با حضور رییس جدید مجلس بود بیشتر بر ترسیم اوضاع گذشت.

برجام کارکرد خود را در بخش زیادی از دست داد

وی تاکید کرد: در سال‌های گذشته به دلیل خروج آمریکا از برجام این توافق تا اندازه زیادی کارکرد خود را با تحریم‌های ظالمانه‌ای که ترامپ ‌و دار و دسته او بر منظور فروپاشی ایران انجام دادند، برای مردم ما از دست داد وسبب شد عده‌ای هم راه قضاوت غیرمنصفانه درباره برجام در پیش بگیرند.

سخنگوی دولت بیان داشت: متاسفانه در سالهای گذشته به دلیل خروج آمریکا از برجام این توافق کارکرد خود را در بخش زیادی از دست داد و سبب شد عده ای راه قضاوت نا صحیح را برگزیدند. ما به دنیا نشان دادیم چیزی برای پنهان کردن نداریم.

ربیعی با اشاره به سالگرد برجام اظهار داشت: آنچه از برجام باقی مانده تعهد ایران و معلوم شدن غیر قابل اتکا بودن آمریکا در توافقات چند جانبه است. ما بدون برجام باید میلیون ها دلار خرج می‌کردیم تا این موضوعات را به جهان ثابت کنیم.

وی خاطرنشان کرد: امروز برجام موضوعی چالشی در داخل آمریکا شده است. خود ترامپ گفت که خروج از برجام توسط آمریکا بیشترین خدمت به اسرائیل بود.آمریکایی‌ها نگذاشتند مردم ایران از فواید اقتصادی برجام منتفع شوند و خود آنها نیز دچار خسارت‌های زیادی در عرصه بین الملل و افکار عمومی حتی در داخل کشور  متحمل شدند.

سخنگوی دولت تصریح کرد: خروج آمریکا و تحریم های ظالمانه باعث شد برجام نتواند انتظارات اقتصادی مردم را برطرف کند اما  هنوز ارزش یک ابتکار چند جانبه دیپلماتیک که آمریکا از آن سرافکنده و ایران از آن سربلند بیرون آمده است را دارد.

وی تصریح کرد: قطعا نقض برجام نمی‌تواند واقعیات را تغییر دهد. جمهوری اسلامی ایران با این توافق نشان داد که تمام تبلیغات یک دهه قبل و یا بیشتر از آن درباره فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای ایران که گوش جهان را کر کرده بود، بی‌اعتبار است.

سخنگوی دولت خاطر نشان کرد: در آینده آمریکا راهی ندارد جز ‌اینکه هر فرد دیگری که در کاخ سفید حضور یافت و برای اینکه در فضای بین الملل اعتبار خود را بدست آورد، ‌ به میزی که  آن را ترک کرده، ‌ بازگردد. در هیچ دوره ای بدخواهان ایران، چه در امریکا و چه در کشورهای کینه توز منطقه، اینچنین بر سر کار نبوده اند.

وی بیان داشت: به موجب موافقت دولت با افزایش سهم شناور آزاد شرکت‌های وابسته به دستگاه‌های اجرایی در بازار سرمایه همه دستگاه‌های اجرایی مکلف شدند همکاری لازم را با وزارت اقتصاد و دارایی در افزایش سهم شناور آزاد حداقل به میزان ۲۵ درصد شرکت‌های تابعه اعم از شرکت‌های دولتی و شرکت نهادهای عمومی، سازمان‌ها و صندوق‌های بازنشستگی، مطابق مقررات بورسی، در بازار سرمایه داشته باشند.

ربیعی اظهار داشت: سازمان برنامه و بودجه هم مکلف شد ماهانه ۵ درصد از تخصیص بودجه دستگاه‌هایی را که متناسب با گزارش سازمان بورس اوراق بهادار نسبت به افزایش سهم شناور آزاد شرکت‌های مربوط‌شان اقدام نمی‌کنند، کاهش دهد. دولت با کوچک کردن خود می‌خواهد سهم بیشتری به سهام مردم در بورس بدهد و حمایت از بورس کماکان در دستور کار دولت است.

وی با تاکید بر اینکه دولت لایحه افزایش سرمایه شرکت‌های بورسی را با قید دوفوریت تصویب کرد تا به مجلس ارسال شود که امیدواریم به سرعت تصویب شود، افزود: این موضوع هفته گذشته هم بخشی از جلسات دولت را به خود اختصاص داد. اقدامات بورسی که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی انجام داد آثار مثبتی داشت و سرمایه بانک رفاه کارگران، ۵ هزار میلیارد تومان از این محل افزایش پیدا کرد.

امسال به اندازه ۱۵ سال گذشته وام قرض‌الحسنه بدون ضامن به بازنشستگان پرداخت می‌شود

ربیعی افزود: در سال ۹۹ به اندازه ۱۵ سال گذشته وام قرض‌الحسنه بدون ضامن به بازنشستگان پرداخت خواهد شد. حقوق بازنشستگان به خواسته حقوقی آنها نزدیک خواهد شد. براساس مصوبه دولت جامعه ایثارگری تا پایان دولت مطالبات خود را دریافت خواهند کرد. تا پایان مرداد مطالبات مربوط به ماده ۳۸ قانون خدمات ایثارگران پرداخت خواهد شد.

وی اظهار کرد: خوشبختانه امروز شاهد هستیم افرادی که ۳۰ سال سابقه کار دارند و در ماه‌های گذشته یک میلیون و ۵۸۰ هزار تومان حقوق می‌گرفتند، این مبلغ به دو میلیون و ۷۵۰ هزار تومان افزایش پیدا می‌کند.

ربیعی تصریح کرد: خوشبختانه ما همچنان قدرت ملی اول منطقه هستیم و در جهان هم در رتبه ۱۵ قرار داریم که با وجود تحریم ها توانسته ایم در این زمینه رشد کنیم.

عدم حضور در تجمعات رعایت نمی‌شود

وی در بخش دیگری از سخنان خود در مورد شیوع ویروس کرونا با اشاره به اینکه عدم حضور در تجمعات رعایت نمی‌شود، عنوان کرد: قرار شد ستاد ملی مبارزه با کرونا شهر به شهر گزارش شیوع را آماده کند.

در شهرهای سفید سخت گیری بیشتر صورت می‌گیرد

ربیعی با اشاره به اینکه در شهرهای سفید سخت گیری بیشتری میشود تا تبدیل به شهرهای قرمز نشوند، بیان داشت: امیدواریم با نظارت هایی که دارد صورت می‌گیرد از شیوع بیشتر کرونا جلوگیری شود.

وی در مورد اهمیت و توافقنامه ایران و سوریه که هفته گذشته توسط سرلشکر باقری انجام شد، گفت: همواره اعلام کردیم ایران و سوریه دارای مناسبات ویژه هستند در طی سالهای مبارزه علیه تروریسم این همکاری بیشتر شده است.

احتمال بازگشت تروریسم وجود دارد

سخنگوی دولت با اشاره به اینکه احتمال بازگشت تروریسم وجود دارد، اظهار داشت: تجربه همکاری دیرین با مرحوم حافظ اسد داشتیم و ابعاد این توافقنامه جدید در حوزه های آموزشی، امنیتی و فنی است.

ربیعی اضافه کرد: ما برای تقویت سامانه پدافند هوایی سوریه با تکنولوژی ایرانی اعلام آمادگی کردیم و همینطور سرلشکر باقری با مستشاران ایران در آنجا دیدار و گفتگو کردند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در نشست خبری با خبرنگاران در مورد بعضی انتقادات به کمک های بشر دوستانه به ونزوئلا گفت: فکر می‌کنم سوء تفسیری در این باره صورت گرفته است.

ربیعی گفت: کمکی از سمت ونزوئلا از ما خواسته نشده است. آنچه در روابط ایران و ونزوئلا هست مانند روابط با بقیه کشورها است و هدف ما برخورداری از مناسبات تجاری است. به آمریکا آجازه نخواهیم داد روابط تجاری ما با هر کشوری دیگر از جمله ونزوئلا را به مساله‌ای غیرعادی و متاثر از تحریم‌های یکجانبه تبدیل کند.

وی در بخش دیگر درباره وضعیت تحصیل دانش آموزان برای سال آینده گفت: شروع سال تحصیلی ۱۵ شهریور خواهد بود، سه سناریو برای وضعیت قرمز، زرد و سفید پیش بینی شده است.

سخنگوی دولت در توضیح خاطرنشان کرد: در مناطق سفید، تحصیل به‌صورت حضوری و در مناطق زرد ترکیبی و قرمز مجازی است. البته برای حضور ترکیبی هم بحث حضور نیمی از دانش آموزان در روز است مثلاً روزهای فرد یک عده از دانش آموزان و روزهای زوج تعداد دیگری در کلاس حاضر می‌شوند.

وی در مورد اعتراف رییس‌جمهور به مشکل دولت در مسکن گفت: مشکلات قیمتی تابعی از شرایط مستقیم در حوزه مسکن نیست، بلکه حاصل پولهای سرگردان است. در دولت نهم و دهم ۷۰۰ هزار واحد مسکن ساخته شد اما در دولت یازدهم و دوازدهم ۱ میلیون و سیصد و سی هزار واحد ساخته شده است.

ربیعی در مورد عدم ورود ارز به کشور توسط صادرکنندگان بیان داشت: نیازمند هستیم صادرکنندگان قوی در کشور داشته باشیم. صادرکنندگان ما غالبا از افراد خوشنام در کشور هستند. بحث ما افرادی هستند که کارت‌های بازرگانی را گرفته اما ارز را داخل نیاورده اند.

محرومیت، ابطال کارت و برخورد قضایی در انتظار صادرکنندگانی که ارز را بازنگردانند

وی با اشاره به اینکه قرار شد مهلت بازگشت ارز صادراتی از سه ماه به چهار ماه افزایش یابد، خاطرنشان کرد: امروز در ستاد اقتصادی دولت تصمیم خوبی گرفته شده است. گمرک جمهوری اسلامی ایران تعهد برگشت ارز را از کلیه صادر کنندگان اخذ کرده و افرادی که ارز را بازنگردانند با محرومیت، ابطال کارت و برخورد قضایی روبرو خواهند شد.

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسش خبرنگار خبرگزاری فارس مبنی بر اینکه چرا دولت برای عدم بازگشت ارز توسط صادرکنندگان تمهیدی نداشته و الان دچار مشکل شده است؟ گفت: تحریم یک واقعیت است. قرار بود این تحریم اقتصاد ایران را فروبپاشد، بالاخره اینها تاثیر می‌گذارد.

زنگنه خبرهای خوشی می‌دهد

وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه آقای زنگنه خبرهای خوشی می‌دهد. امیدوارم گشایش‌های خوبی در این زمینه شود. امروز وزارت خارجه به ستاد اقتصادی تبدیل شده است. تولیدات قوت یافته و برخی از استان‌ها به کارخانه تولید تبدیل می‌شوند. خوشبختانه تمهیدات مناسبی اندیشیده شده است و ما از شرایط فعلی عبور خواهیم کرد عرضه ارز در بازار برای تامین نیاز واردکنندگان افزایش خواهد یافت.

سخنگوی دولت درباره آخرین وضعیت اموال بلوکه ایران در کره جنوبی و اقدامات انجام شده برای بازگردانده شدن این اموال، بیان داشت: ۸ میلیارد دلار از منابع ایران در این کشور بلوکه است که این رقم در شرایط فعلی برای ما مهم است. رفتار دولت کره جنوبی در این شرایط غیرقابل درک است.

وی تاکید کرد: دولت کره جنوبی در حالی پاسخ لازمی ارائه نمی دهد که به لحاظ حقوقی و قانونی، منعی برای این کشور برای بازگرداندن پول به مردم ایران وجود ندارد و معلوم نیست چرا دولت کره جنوبی با تسلیم شدن به  فشارهای آمریکا حاضر شد روابط خود با دولت ایران را به طور بی‌سابقه ای به مخاطره بیندازد.

ربیعی افزود: این فقط دولت ایران نیست که از رفتار دولت کره ناراحت است، امروز مردم و افکار عمومی دیدگاه خوبی نسبت به این اقدام دولت کره جنوبی ندارند. ما به هیچ وجه خواستار تنش بین دو کشور نیستیم اما این اقدام کره را غیردوستانه، مخرب و خلاف موازین در طول چندین دهه تجارت دو کشور می دانیم. امیدواریم مقامات کره جنوبی پیش از آنکه دیر شود و تاثیری بر بازنگری در روابط بلندمدت دو کشور بگذارد، اقدامی انجام دهند.

 تعاملات دولت و مجلس رفته‌رفته بهتر می‌شود

ربیعی در مورد سوال مجلس از رییس جمهور، اظهار داشت: سوال حق مجلس است اما رفته رفته تعاملات دولت و مجلس دارد بهتر میشود. من چیزی در مورد استیضاح ندیدم.

سخنگوی دولت پیرامون موضوع تعطیلی در کشور برای مبارزه با کرونا، گفت: ما مواجه با سه میلیون بیکار بودیم. ما تصمیم غلطی نگرفتیم اما گویی یک شورش انجام شد و مردم خسته شده بودند. چشم اندازی برای پایان کرونا نیست، ما دوگانه تعطیلی و عادی سازی را برای کرونا ایجاد نکنیم.

وی در مورد خبر کمیته تعامل دولت و قوا به ریاست آقای جهانگیری، گفت: رهبر انقلاب شیوه بیانی را مطرح کردند و امیدواریم شاهد موضوع آقای ظریف در مجلس دیگر نباشیم. آقای جهانگیری در چند جلسه حضور دارند که نمایندگان دیگر قوا هم در آنجا هستند. کمیته های برای ارتباط با دیگر قوا وجود دارد. کارخاصی در دولت در این زمینه صورت نگرفته است اما جلسات آقای جهانگیری وجود دارد.

  • منبع خبر : فارس