وزیر بهداشت لبنان اعلام کرد که شمار جان‌ باختگان انفجار مهیب «بیروت» به ۱۵۴ نفر رسید.

«حمد حسن» وزیر بهداشت لبنان از افزایش آمار قربانیان انفجار مهیب بیروت خبر داد.

وی اعلام کرد که شمار جان باختگان این انفجار به ۱۵۴ نفر رسیده است. وزیر بهداشت لبنان همچنین تعداد مجروحان این انفجار را حدود ۵ هزار نفر اعلام کرد.

این در حالی است که پیشتر شمار قربانیان انفجار بیروت ۱۳۷ کشته اعلام شده بود. «حمد حسن» اعلام کرد که عملیات جستجو در محل وقوع انفجار همچنان ادامه دارد.

پیشتر صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) در بیانیه‌ای به تأثیر فاجعه انفجار مهیب بیروت بر کودکان لبنانی اشاره کرد. این صندوق اعلام کرد که انفجار مهیب بیرون موجب آواره شدن حدود ۸۰ هزار کودک لبنانی شده است.

یونیسف تأکید کرد: حدود ۸۰ هزار کودک لبنانی به دنبال انفجار بیروت خانه‌هایشان را از دست دادند و آواره شدند. طبق اعلام یونیسف، برخی از کودکان پس از انفجار بیروت همچنان مفقود هستند. برخی نیز که از انفجار جان سالم به در بُرده اند اکنون با شوک روانی مواجه اند.

رئیس جمهور لبنان در سخنانی تأکید کرد که تمامی احتمالات در خصوص علل وقوع انفجار مهیب بیروت ازجمله اهمال کاری‌های داخلی و یا دخالت خارجی، بررسی خواهد شد.

دبیرکل حزب الله لبنان هم در سخنانی با بیان اینکه انفجار مهیب «بیروت» فاجعه بزرگی بود، گفت: برخی به دروغ این فاجعه را ناشی از انفجار انبارهای تسلیحاتی حزب الله اعلام کردند تا آن را تخریب کنند.

سید حسن نصرالله در ابتدای این سخنرانی گفت واقعیت این است که من چند روز پیش از انفجار بیروت قصد داشتم درباره مسائل مربوط به درگیری‌های مرزی بین اسرائیل و وقایع دیگر مانند رای دادگاه بین المللی رفیق حریری صحبت کنم که به یکباره فاجعه بیروت اتفاق افتاد و سخنرانی ام را به تعویق انداختم. اکنون نیز تنها درباره این فاجعه سخن خواهم گفت.

  • منبع خبر : النشره