استاندار آذربایجان شرقی گفت: در سال گذشته نه‌تنها هیچ واحد تولیدی در استان تعطیل و هیچ نیروی کاری تعدیل نشد، بلکه 100 واحد تولیدی راکد نیز به چرخه تولید بازگشتند و نرخ بیکاری استان کاهش یافت.

به گزارش شرح آنلاین به نقل از خبرگزاری فارس از تبریز، محمدرضا پورمحمدی  با اشاره به تلخی‌ها و شیرینی‌های سال ۹۹، از صبر و بردباری مردم در برابر مشکلات و همراهی آنان با مسئولان اجرایی کشور و استان قدردانی و با تأکید بر اینکه چرخ توسعه و عمران استان، به‌رغم همه مشکلات، متوقف نشده است، ابراز امیدواری کرد سال ۱۴۰۰ افق روشنی برای توسعه و پیشرفت هرچه بیشتر استان باشد.

وی با بیان اینکه سال ۱۳۹۹ هم مانند سال‌های گذشته، شیرینی‌ها و تلخی‌هایی داشت، افزود: شیوع بیماری کرونا، کام مردم ما را در این سال تلخ کرد و متأسفانه تعدادی از هموطنان خود را از دست دادیم و تعداد زیادی هم رنج بیماری و بستری شدن در بیمارستان را تحمل کردند.

پورمحمدی ادامه داد: به فضل الهی و همراهی مردم عزیز و با ایثار و ازجان‌گذشتگی کادر درمان و همکاری سایر بخش‌ها، امروز با افتخار می‌توانیم بگوییم که مدیریت بیماری کرونا در کشورمان بهتر از کشورهای دیگر بوده است.

وی با تأکید بر استمرار رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی از سوی مردم بویژه در ایام تعطیلات نوروزی، گفت: امیدواریم با تثبیت روند بیماری و آغاز واکسیناسیون عمومی از خرداد امسال، بتوانیم به طور کامل این وضعیت را مدیریت کنیم.

استاندار آذربایجان شرقی در ادامه به تشدید تحریم‌های ظالمانه استکبار جهانی در دو سال گذشته اشاره کرد و گفت: در اثر این تحریم‌ها، بخش عمده‌ای از مردم کشورمان تحت فشارهای اقتصادی قرار گرفتند و باید لعن و نفرین خود را نثار کسانی کنیم که نمی‌گذارند مردم ما در آسایش زندگی کنند.

وی افزود: البته مردم ما همانند ۴۰ سال گذشته، همه سختی‌ها را تحمل کرده‌اند و در برابر مشکلات خم به ابرو نیاورده‌اند و امروز می‌بینیم که مقاومت این ملت جواب داده و دشمنان ما خود دچار یأس و انفعال شده‌اند.

پورمحمدی با بیان اینکه تلاش‌های دشمنان نتوانسته چرخ‌های اقتصاد کشورمان را از حرکت بازدارد، افزود: مشکلات و سختی‌ها، نه‌تنها مردم ما را تسلیم نکرد، بلکه مردم در این شرایط بیشتر از قبل به صحنه آمدند و این شرایط سخت باعث تقویت مودت و همدلی بین مردم و حاکمیت شد.

وی با تأکید بر اینکه فعالان اقتصادی نیز در این شرایط ایثارگرانه عمل کردند، گفت: در سال گذشته نه‌تنها هیچ واحد تولیدی در استان تعطیل و هیچ نیروی کاری تعدیل نشد، بلکه ۱۰۰ واحد تولیدی راکد نیز به چرخه تولید بازگشتند و نرخ بیکاری استان کاهش یافت.

پورمحمدی با اشاره به اینکه برخی از صنوف تحت تأثیر مشکلات ناشی از کرونا و تحریم قرار گرفتند، افزود: با این حال توانستیم این شرایط را با کمترین تبعات سپری کنیم و با توانمندی‌های کسب‌شده خواهیم توانست پس از این شرایط را بهتر مدیریت کنیم.

وی با اشاره به انتخاب استان آذربایجان شرقی به عنوان مسئول توسعه تجارت با جمهوری آذربایجان، گفت: این مسئولیت در کنار دستاوردهای دیگر نقش بزرگی در رونق اقتصادی استان خواهد داشت و باید برای استفاده از این فرصت همه بخش‌‌ها تلاش کنند.

استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه خدمت‌رسانی در حوزه نیازهای اساسی مردم هم هیچ‌گاه متوقف نشده است، افزود: امروز در دورافتاده‌ترین روستاهای استان هم زیرساخت‌های اساسی مانند برق، آب شرب بهداشتی و امکانات مخابراتی ایجاد شده و پروژه‌های بزرگی در طول یک سال به بهره‌برداری رسید که گزارش آن در دهه فجر به مردم عزیز استان ارائه شد.

وی خاطرنشان کرد: در روزهای پایانی سال گذشته، تحولات بزرگی از نظر تأمین اعتبار برخی از پروژه‌های اساسی در حوزه‌های زیرساختی ریلی و جاده‌ای و تأمین آب و برق اتفاق افتاد که با این تحولات، افق روشنی از عمران و توسعه در سال ۱۴۰۰ پیش روی استان قرار گرفته است.

پورمحمدی با اشاره به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی در خرداد ۱۴۰۰، گفت: انتخابات از مهم‌ترین رویدادهای سال پیش رو است و تمام تلاش ما این است که انتخاباتی امن، سالم و رقابتی برگزار کنیم.

وی با بیان اینکه مردم‌سالاری از دستاوردهای اصلی انقلاب اسلامی است، افزود: امنیت و عزت ما همواره با مشارکت جدی مردم در عرصه‌های مختلف به دست آمده و امیدواریم در انتخابات امسال هم مردم کشورمان با مشارکت گسترده خود در پای صندوق‌های رأی حاضر شوند.

پورمحمدی تأکید کرد: همان‌طور که رهبر انقلاب هم در بیانات خود به مناسبت سالروز قیام ۲۹ بهمن مردم تبریز فرمودند مشارکت حداکثری و انتخاب اصلح، کلید حل مشکلات کشور است.

وی همچنین از اتخاذ تدابیر مناسب برای رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و حفظ سلامت مردم در شعب اخذ رأی خبر داد و تأکید کرد: مجریان و ناظران انتخابات تمام تلاش خود را برای برگزاری انتخابات سالم و قانون‌مند به کار خواهند گرفت.

استاندار آذربایجان شرقی در پایان با بیان اینکه سال ۱۴۰۰ متعلق به حضرت ولی عصر(عج) است، ابراز امیدواری کرد در سایه عنایات و توجهات آن حضرت، همدلی و همراهی مردم، تلاش و جدیت اقشار مختلف و همت و پشتکار مسئولان، سالی توأم با رونق و شکوفایی بیشتر برای مردم عزیز ایران و آذربایجان شرقی در عرصه‌های مختلف باشد.