رئیس جمهوری ترکیه از پرداخت ۱.۴ میلیارد دلار در قالب اوراق بهادار برای خرید جنگنده‌های اف - ۱۶ از آمریکا خبر داده و گفته که از واشنگتن خواسته تا این اقدام را برای تامین نیازهای دفاعی کشورش انجام دهد.

شبکه تلویزیونی تی. آر. تی دیروز (یکشنبه) به نقل از “رجب طیب اردغان” گزارش کرد که «ترکیه ۱.۴ میلیارد دلار برای خرید جنگنده‌- بمب افکن های اف ۱۶ به آمریکا پرداخت کرده و ما این اقدام را از آمریکا خواسته‌ایم تا نیازهای دفاعی ما را تامین کند».

در این باره رویترز هم گزارش کرد: رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه گفته که پیشنهاد فروش جنگنده‌- بمب افکن های اف ۱۶ به این کشور را در مقابل سرمایه‌گذاری در برنامه خرید جنگنده‌های اف ۳۵ که درخواست آنکارا در این ارتباط پس از خرید سیستم دفاعی موشکی از روسیه، از سوی واشنگتن رد شد، داده است.

ترکیه پس از ناکامی در خرید جنگنده‌های اف – ۳۵، تقاضای خرید ۴۰ فروند اف – ۱۶ تولیدی شرکت «لاکهید مارتین» و تجهیزات نوسازی ناوگان نیروی هوایی خود را به آمریکا ارایه کرده است.

آنکارا ۱.۴میلیارد دلار برای خرید جنگنده‌های اف-۱۶ از آمریکا پرداخت کرد

پیشتر، ترکیه درخواست خرید یکصد فروند جنگنده اف – ۳۵ ساخت همان شرکت را ارائه داده بود، اما پس از این که ترکیه سامانه دفاع هوایی اس – ۴۰۰ را از روسیه خرید، ایالات متحده درخواست ترکیه را رد و این کشور را در سال ۲۰۱۹ از برنامه ساخت آن جنگنده‌ها کنار گذاشت.

به نوشته تارنمای روزنامه فرانسوی زبان opex۳۶۰ که اخبار نظامی و ژئوپلیتیک را بازتاب می‌دهد، ترکیه به دنبال خرید ۴۰ فروند جنگنده اف – ۱۶ از ایالات متحده است.

رجب طیب اردغان رئیس جمهوری ترکیه پس از دیدار با ولادیمیر پوتین همتای روس خود در جریان اجلاس اخیر سوچی از همکاری احتمالی کشورش با روسیه در زمینه خرید جنگنده‌ها صحبت کرد که اقدامی مهم برای نوسازی نیروی هوایی ترکیه که ناوگانی قدیمی دارد، به حساب می‌آید.

در ابتدا قرار بود ترکیه یکصد فروند هواپیمای اف – ۳۵ از واشنگتن دریافت کند که به دلیل خرید سامانه موشکی اس ۴۰۰ از این اقدام کنار گذاشته شد. خرید سامانه موشکی اس ۴۰۰ منجر به تحریم‌ها علیه ترکیه از سوی دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین آمریکا شد.

  • منبع خبر : شبکه تلویزیونی تی. آر. تی