مدیرعامل بورس تهران از ورود روزانه دو هزار میلیارد تومان منابع مالی از سوی اشخاص حقیقی به بازار سرمایه طی ماههای گذشته خبر داد و گفت: بورس سودآور باقی خواهد ماند. شرح آنلاین – مهر: علی صحرایی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه برخی معقدند که هنوز بازار بورس نسبت به سایر بازارهای نقدشونده […]

مدیرعامل بورس تهران از ورود روزانه دو هزار میلیارد تومان منابع مالی از سوی اشخاص حقیقی به بازار سرمایه طی ماههای گذشته خبر داد و گفت: بورس سودآور باقی خواهد ماند.

شرح آنلاین – مهر: علی صحرایی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه برخی معقدند که هنوز بازار بورس نسبت به سایر بازارهای نقدشونده رشد نکرده است؛ آیا می‌توان پیش‌بینی کرد که حجم نقدینگی از بازار ارز خارج شده، وارد بازار بورس شود و هیجانات مثبت و منفی را رقم بزند؟ گفت: شاخص بورس دائما نوسان دارد و در میان مدت، تابع سودآوری بنگاههایی است که در بورس پذیرفته شده‌اند؛ ضمن اینکه روند نشان داده که این شرکت‌ها با برنامه‌ریزی استراتژیک نیز، سودآوری خود را بیمه کرده‌اند و تداوم سودآوری خواهند داشت.

مدیرعامل بورس تهران افزود: وقتی که سودآوری بنگاهها را داشته باشیم، تصمیمات و فشارهای سیاسی نیز اثرش کمرنگ خواهد شد و به همین دلیل است که از بابت رسیدن تحریم‌های جدید آمریکا و تاثیر آن بر روی شاخص بورس، نگرانی خاصی نداریم.

ورود روزانه ۲ هزار میلیارد تومان به بازار بورس

وی در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار مهر در خصوص ورود سرمایه‌های سرگردان به بورس تصریح کرد: ورود سرمایه‌های سرگردان به بورس شروع شده است، ضمن اینکه باید توجه داشت که بالاخره بازار ارز، بازاری است که دولت در شرایط کنونی ورود به آن را بابت سرمایه‌گذاری ممنوع کرده است و فقط نیازهای مصرفی و پروژه‌ای، اجازه تامین ارز از این بازار را دارند، بنابراین طبیعی است بخشی از این پولها وارد بورس شود که اکنون نیز این روند آغاز شده؛ به نحوی که بر اساس آمارهای معاملات شهریورماه و مهرماه، روزهایی داشتیم که بیش از دو هزار میلیارد تومان در بورس تهران بوده و ارزش کل بازار نیز به سه هزار میلیارد تومان در برخی از روزها رسیده است.

صحرایی ادامه داد: این ها عددهایی است که به واسطه ورود جریان نقدینگی جدید به بازار به ثبت رسیده است؛ ضمن اینکه این منابع عمدتا از سوی اشخاص حقیقی وارد بازار شده است.

وی با اشاره به این نکته که آیا ورود به بازار بورس هیجانی است یا خیر به هر حال ناشی از ورود مستقیم افراد است، گفت: باید با برنامه بلندمدت، این هیجانات را در بازار سرمایه مدیریت کرد.

ایجاد ابزار آتی شاخص تا آذرماه