×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
true
false
افسر ارشد ستاد مبارزه با دوپینگ ایران

در گفتگوی اختصاصی با شرح آنلاین ، دکتر مهرداد منصوری نیا با بیان اینکه انگیزه استفاده از مواد و دارو های دوپینگ کسب انرژی بیشتر ورزشکاران نسبت به رقیبان است افزود: گاها شاهد هستیم در کشور های مختلف تیم های مشاور و پزشکی برای ابداع راهکار های تازه ای با در یافت هزینه های گزاف جهت دوپینگ ورزشکاران اقدام می کنند.

وی ادامه داد: خوشبختانه در ایران چنین موضوعی تا کنون مشاهده نشده ولی در صورت مشاهده چنین امری مطابق قوانین با پزشک و عوامل این کار برخورد می شود.

افسر ارشد ستاد مبارزه با دوپینگ ایران گفت: در برخی رشته ها که ارتباط زیادی با وزرشکاران و مربیان خارجی ندارند، ورزشکاران کمتر در معرض دوپینگ های نوین قرار می گیرند.

دکتر منصوری نیا افزود: در حال حاضر حتی ساده ترین رشته های ورزشی نیز آلوده دوپینگ شده اند.

وی رتبه ایران در دوپینگ را نسبت به میانگین جهانی رده نهم اعلام کرد و اظهار داشت: آمار دوپینگ در ایران با وجود اینکه تعداد نتایج مثبت دوپینگ کمتر از تعداد انگشتان دو دست است، ولی نسبت به میانگین جهانی بسیار بالاست.

دکتر مهرداد منصوری نیا با اشاره به کاهش ۳٫۸ درصدی آمار دوپینگ در بین سالهای ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۳ و ادامه روند کاهشی در سالهای بعد از آن، ادامه داد: آمار در برهه ای از زمان بسیار بالا بود ولی با توجه به اقدامات ستاد ایران نادو و وادا این آمار سالانه در حال کاهش است.

افسر ارشد ستاد مبارزه با دوپینگ ایران افزود: در حال حاضر ورزشکاران حرفه ای متوجه شده اند که داخل مسابقه و خارج از آن کنترل می شوند و این نظارت موجب کاهش آمار دوپینگ شده است.

وی خاطر نشان کرد: اگر در این زمان ورزشکار حرفه ای دوپینگ می کند از دو حالت خارج نیست، یا اقدامی را آگاهی دارد که از برنامه های موجود جلوتر است و یا ندانسته و بدون انگیزه به سمت مصرف دارو ها و مواد دوپینگ می رود.

افسر ارشد ایران نادو به اقدامات پیشگیرانه این ستاد همچون برگزاری کلاس های آموزشی و اطلاع رسانی ها اشاره کرد و گفت: با اقدامات صورت گرفته تمام ورزشکاران حرفه ای اطلاعات کافی در خصوص دوپینگ دارند.

کاهش دوپینگ بر اثر نظارت ها

دکتر منصوری نیا تصریح کرد: ضمانت اجرایی برای نتایج مثبت دوپینگ در بار اول محرومیت و جریمه نقدی سنگین در نظر گرفته شده است و این موضوع موجب گردیده تا ورزشکاران خود از دوپینگ دوری کنند.

وی افزود: در برخی مواقع علاوه بر ورزشکاری که دوپینگ کرده است تیم نیز با محرومیت روبرو می گردد و این موضوع سبب گردیده تا ورزشکاران و فدراسیون ها و مربیان از دوپینگ ورزشکار ممانعت کنند .

افسر ارشد ستاد مبارزه با دوپینگ ایران با تاکید بر اینکه دوپینگ علاوه بر افزایش انرژی برای ورزشکار نیز خطرناک است، گفت: وقتی ورزشکاران در حد رقابت حرفه ای قرار میگیرند حتما به جسمشان آسیب می زنند.

دکتر منصوری نیا افزود: هدف ستاد مبارزه با دوپینگ بر این است که رقابت ها در سطح سالم و برابر قرار بگیرد و از آن مهمتر حفظ سلامت ورزشکاران از جنبه پزشکی برای این ستاد اهمیت ویژه ای دارد.

وی ادامه داد: وادا و ایران نادو با تمام ابزار تلاش می کند با تحقیق و بررسی های مستمر روشهای جدید را کشف و جلوگیری کنند.

دکتر مهرداد منصوری نیا با تاکید بر اثر مثبت افزایش نظارت ها و آزماشات دوپینگ در کاهش آمار جهانی گفت: همکنون در رشته ای مانند دوچرخه سواری ورزشکاران نامی و مطرح این رشته ورزشی باید عضو کمیته آدامز شوند و با عضویت در این کمیته، در طول زندگی شان دائما رصد شده و باید در طول سال پاک باشند.

وی با اشاره بر اینکه احتمال ناآگاهی در تجویز داروی داخل لیست دوپینگ وجود دارد گفت: دیگر امروزه چنین توجیهاتی از ورزشکاران حرفه ای پذیرفته نیست، چرا که تمام اعمال ورزشکار حرفه ای بر عهده خودش است.

دکتر منصوری نیا خاطر نشان کرد: ورزشکار حرفه ای زمانی که به پزشک مراجعه می کند باید اعلام کند که ورزشکار حرفه ای است و مسئولیت دارو های تجویز شده در هر حال متوجه خود ورزشکار می باشد.

افسر ارشد ستاد مبارزه با دوپینگ ایران در خصوص زمان های اورژانسی نیز گفت: گاهی نیاز است برای حفظ سلامت ورزشکار دارویی تجویز شود که جزو دارو های دوپینگ باشد، و برای این موضوع نیز توسط ستاد مبارزه با دوپینگ تمهیداتی اندیشیده شده است.

وی ادامه داد: در مواقع اورژانسی فرم مخصوصی وجود دارد که با قید علت تجویز دارو به فدراسیون مربوطه اطلاع داده می شود و از طریق فدراسیون از نادو مجوز مصرف دارو کسب می گردد و در صورت عدم تایید امکان استفاده از داروی مشخص شده وجود نخواهد داشت.

دکتر منصوری نیا تاکید کرد: وقتی شخصی ورزشکار حرفه ای می شود باید پزشک و حتی تیم پزشکی مستقل و اختصاصی داشته باشد.

وی ادامه داد: در ایران متاسفانه جز رشته های ورزشی که پول در آنها جریان دارد، کمتر شاهد وجود حتی تیم های ورزشی با کادر پزشکی هستیم.

افسر ارشد ستاد مبارزه با دوپینگ ایران ادامه داد: وقتی ورزشکار برای امرار معاش حقوق کافی نمی گیرد، نمی توان وی را ورزشکار حرفه ای دانست.

دکتر مهرداد منصوری نیا همچنین با اشاره به تاریخچه دوپینگ گفت: دوپینگ ریشه آفریقایی دارد ولی از سال ۱۹۰۴ توسط ورزشکاران دو ماراتون وارد عرصه ورزش شد.

وی ادامه داد: در آن زمان دوندگان ماراتون با افزایش مصرف تخم مرغ اقدام به افزایش سطح انرژی می کردند که این موضوع اکنون منسوخ شده و دارو ها و مواد هورمونی و انرژی زا جایگزین گردیده است.

افسر ارشد ستاد مبارزه با دوپینگ ایران اظهار داشت: امروزه دارو های دوپینگ به سه دسته عمده تقسیم می شوند که برخی از آنها در هر زمان و مکانی، قبل و حین مسابقه مصرف گردند دو پینگ هستند، برخی از دارو ها و مواد نیز تنها حین مسابقه دو پینگ محسوب می شوند و یکسری از مواد و دارو ها برای رشته خاص ورزشی به عنوان دو پینگ قلمداد می گردند.

وی ادامه داد: لیست دارو ها و مواد دوپینگی هر ساله توسط وادا به روز رسانی می شود و ممکن است دارو یا ماده ای امسال در لیست نبوده ولی در سال ۲۰۱۹ به عنوان دو پینگ شناخته شود.

دکتر منصوری نیا خاطر نشان کرد: اگر دارویی قبل از قرار گرفتن در لیست دو پینگ استفاده شود،پس از ورود در لیست برای ورزشکار دوپینگ محسوب نمی گردد ولی پس از آن جرم انگاری شده و در صورت مصرف برخورد می گردد.

وی در خاتمه در خصوص شکل های دیگری از دو پینگ نیز گفت: در برخی رشته های ورزشی دوپینگ هایی خارج از بدن انسان و به صورت مکانیکی بر روی وسایل ورزشی انجام می شود که در این خصوص نیز کمیته های فنی فدراسیون ها برای مبارزه با این امر فعالیت می کنند.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد