فارس ، (شرح آنلاین) - سکسکه اتفاقی است که به طور ناگهانی رخ می‌دهد و تاکنون دانشمندان دلیل قاطعی برای آن پیدا نکرده‌اند.

سکسکه اتفاقی بسیار ناخوشایند است به خصوص اینکه ما نمی‌دانیم از کجا سر و کله‌اش پیدا می‌شود. با وجود اینکه سکسکه یک اتفاق سیار رایج است اما دانشمندان تاکنون از علت وقوع و چگونگی درمان آن مطمئن نیستند. با این حال آنها می‌دانند که این احساس زمانی رخ می‌دهد که فرد سعی می‌کند نفس خود را به داخل بدهد اما گرفتگی غیر ارادی دیافراگم، تارهای صوتی او را وادار به تولید صداهای ناگهانی و شدید می‌کند.

براساس گزارش «اینسایدر»، در اینجا با چند حقیقت در این مورد آشنا خواهید شد.

هر چیزی ممکن است منجر به سکسکه شود از استرس گرفته تا تغییرات دمایی

اگرچه ظاهرا مشخص نیست که چگونه به وجود می‌آید اما طبق گفته وبلاگ سلامت «هاروارد»، سکسکه می‌تواند بر اثر افزایش احساساتی از جمله هیجان یا استرس، کشیدن سیگار یا حتی تغییرات ناگهانی دمای داخلی و خارجی به وجود بیاید.

همچنین از آنجایی که خوردن غذای زیاد یا وارد شدن هوا به معده موجب گشاد شدن معده و تحریک دیافراگم می‌شود، می‌تواند به وجود بیاورد.

سکسکه‌های شدید ممکن است نشانه بیماری باشند

به طور معمول بیش از چند دقیقه طول نمی‌کشد اما ممکن است در برخی افراد روزها، هفته‌ها یا حتی سال‌ها ادامه داشته باشد که چنین شرایطی “سکسکه مزمن” نام دارد و نشان‌دهنده یک مشکل پزشکی بزرگ است.

برای مثال، سکسکه‌های مزمن می‌توانند نشانه‌ای از پانکراتیک حاد، بارداری، تحریک مثانه، سرطان کبد، هپاتیت،ذات‌الریه و بیماری‌های روده باشد. بنابراین بهتر است زمانی که دچار این عارضه طولانی‌مدت شدید به پزشک مراجعه کنید.

طولانی‌ترین سکسکه از سال ۱۹۲۲ شروع و تا فوریه ۱۹۹۰ ادامه داشت

طبق گفته بی‌بی‌سی، «چارلز آزبورن» به مدت ۶۸ سال سکسکه کرد. این داستان از آنجایی شروع شد که او در تلاش برای وزن کردن یک خوک بود. طبق گفته‌ها او تا بیش از ۴۰ بار در دقیقه که این میزان بعدها به ۲۰ بار در دقیقه کاهش یافت.

جنین می‌تواند در رحم مادر سکسکه کند

طبق گفته « Healthline»، ممکن است جنین در رحم و در طول سه ماه دوم یا سوم بارداری سکسکه کند. اگرچه پزشکان به طور کامل از علت این اتفاق مطمئن نیستند اما به نظر می‌رسد که  در رشد ریه جنین نقشی ایفا میکند

 حیوانات هم سکسکه می‌کنند

حیوانات هم همچون انسان‌ها هستند و از آنجایی که تحریک دیافراگم منجر می‌شود، حیواناتی که سیستم تنفسی شبیه به انسان دارند می‌توانند چنین اتفاقی را احساس کنند. البته صدای این سکسکه‌ها بسته به حیوانات متفاوت است. به طور مثال اسب‌ها با صدای بلند و بچه گربه‌ها به سرعت سکسکه می‌کنند.

 

منبع:فارس

ن ش ۶۵/