شرح آنلاین _ سخنگوی فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق در حمایت از تظاهرات مردم این کشور گفت که «اعتراضات مسالمت آمیز را تایید می‌کنیم، اما مخالف نابودی منافع مردم هستیم».

«عبدالکریم خلف» سخنگوی دفتر فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق روز یکشنبه در سخنانی گفت که «اجازه اشاعه درگیری در عراق را که امر غیرقابل قبولی است، نمی‌دهیم».

به گزارش شبکه خبری الغدیر، عبدالکریم خلف اعلام کرد که «ما از اعتراضات مسالمت آمیز مردم حمایت می‌کنیم و اجازه نخواهیم داد منافع مردم از بین برود».

سخنگوی دفتر فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق هرگونه نقش نیروهای امنیتی در به خشونت کشیدن اعتراضات را رد کرد و گفت که «دستگاه مبارزه با تروریسم هیچ ارتباطی با متفرق کردن معترضان ندارد».

از سوی دیگر، ائتلاف الفتح به عنوان دومین فراکسیون بزرگ پارلمان عراق از دولت عراق خواست تا با قاتلان و خرابکاران در تظاهرات مردمی عراق برخورد قاطعی داشته باشد.

الفتح به عنوان دومین فراکسیون بزرگ پارلمان عراق در بیانیه‌ای تظاهرات مسالمت‌آمیز را حق مشروع و قانونی همه شهروندان خواند و گفت: این تظاهرات باید در مکان‌هایی مشخص و زمان‌هایی معلوم برگزار شود تا دستگاه‌های امنیتی بتوانند مراقب آن باشند، زیرا امنیت شهروندان و حفاظت از منافع عمومی و خصوصی بر هر مسئله دیگری مقدم است.

ائتلاف الفتح در بیانیه‌ای از نخست‌وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح خواست  دستورات مشخص و صریح خود را به دستگاه‌های امنیتی به منظور تأمین و کنترل امنیت در همه مناطق صادر کرده و در برابر همه اقدامات خرابکارانه اعم از سوزاندن، کشتار، غارت و هر کاری که با خواسته‌ها و گام‌های معترضان مسالمت جو در تضاد باشد، بایستد.

معترضان عراقی از ظهر جمعه گذشته، دومین دور از تظاهرات خود در اعتراض به بیکاری، فساد در بین مسئولان و شرایط نابسامان اقتصادی و معیشتی آغاز کرده‌اند. درگیری معترضان با نیروهای امنیتی در برخی از شهرهای عراق مقامات عراقی را مجبور به وضع مقررات منع آمد و شد در هفت استان کرده است.

 

الف_الف_۸۰