فرماندار شهرستان ورزقان گفت: هر شخصی که از آلودگی معدن سند و مدارک دارد به سازمان محیط زیست ارائه دهند، اگر کوچک‌ترین آلودگی در معدن طلای اندریان مشاهده شود فورا فعالیت معدن تعطیل خواهد شد.

حسن یحیوی  در گفت‌وگو با خبرنگار فارس به حواشی ایجاد شده در مورد معدن طلای اندریان پرداخت و اظهار داشت: اخیرا تعدادی در شبکه‌های مجازی در مورد آلودگی زیست محیطی معدن طلای اندریان شایعه پراکنی کردند که فعالیت‌های این معدن آلودگی داشته و محیط زیست را به خطر انداخته است.

نماینده دولت در شهرستان ورزقان گفت: در دنیا و کشور ما هر کاری یک تخصص و صاحب‌نظر دارد، قانونگذار نیز این صاحب‌نظران را انتخاب و تعیین کرده است، اداره‌کل حفاظت محیط زیست در آذربایجان‌شرقی متولی این امر بوده و وظیفه دارد فعالیت‌های آلوده و غیر آلوده را شناسایی کند.

وی افزود: تشخیص اینکه یک فعالیت معدنی آلودگی زیست محیطی دارد برعهده اداره محیط زیست است و این یک کار بسیار علمی است که توسط کارشناسان فنی در آزمایشگاه‌های تخصصی انجام می‌گیرد.

به صفحه اینستاگرام ما بپیوندید

یحیوی در ادامه متذکر شد: از روز اول فعالیت معدن طلای اندریان، محیط زیست فعالیت‌های این شرکت معدنی را کنترل و پایش می‌کند، البته این به آن معنی نیست که شرکت به دنبال آلودگی بوده، بلکه شرکت بهره‌بردار نیز همیشه استاندارهای محیط زیست و دستورالعمل‌های دولت را رعایت کرده است.

فرماندار شهرستان ورزقان یادآور شد: سازمان محیط زیست متعهد است با نظارت و پایش دائمی فعالیت‌های معدنی را کنترل کنند.

حسن یحیوی بیان داشت: در معدن طلای اندریان به هیچ‌عنوان آلودگی زیست محیطی وجود ندارد و از مردم شهرستان درخواست داریم به حواشی فضای مجازی توجهی نکنند و فقط نظریه محیط زیست که به صورت علمی است و قابل اعتماد، توجه کنند.

وی افزود: طبق اعلام محیط زیست درخواست داریم لاشه هر دامی که در مجاورت منطقه معدنی تلف می‌شود برای آزمایش به محیط زیست تحویل دهند تا نتیجه آزمایشات نیز به اطلاع مردم شهرستان برسد.

فرماندار شهرستان ادامه داد: فعالیت‌های معدن مطابق قانون بوده و از تمام اشخاص حقیقی و حقوقی درخواست داریم فضا را آلوده نکرده و تابع نظریه محیط زیست باشند.

وی یادآور شد: در کنار پایش و کنترل محیط زیست، محققان دانشگاه تبریز نیز فعالیت‌های معدن طلای اندریان را بررسی کردند که نتیجه آن را به آقای پورمحمدی استاندار محترم ارسال کردند، در این گزارش سالم بودن فعالیت معدن به‌صورت کاملا شفاف اعلام شده است.

یحیوی در پایان اضافه کرد: برابر دستور استاندار آذربایجان‌شرقی هر شخصی که از آلودگی معدن سند و مدرک دارد به سازمان محیط زیست ارائه دهد و اگر کوچکترین آلودگی در معدن طلای اندریان مشاهده شود، فورا فعالیت معدن تعطیل خواهد شد.

کانال تلگرام شرح آنلاین را دنبال کنید

  • منبع خبر : فارس