شرکت "راه آهن اکسپرس " (“ADY Express” ) وابسته به شرکت دولتی راه آهن جمهوری آذربایجان از افزایش ۳۵ درصدی حجم حمل و نقل محموله ها از طریق ترمینال باری آستارا در خاک جمهوری اسلامی ایران ، خبر داد .

به گزارش روز سه شنبه شرکت “راه آهن اکسپرس،  در سال ۲۰۱۹ میلادی ۳۶۳ هزار و ۸۴۲ تن محموله از طریق پایانه باری آستارا حمل و نقل شده است که در مقایسه با سال ۲۰۱۸ میلادی ۳۳ درصد بیشتر است.

شرکت “راه آهن اکسپرس ” در قالب طرح تکمیل دالان بین المللی حمل و نقل شمال –جنوب پیمانکاری  توسعه پایانه باری آستارا در خاک ایران را بر عهده دارد .

بنا به این گزارش ، مشارکت فعال جمهوری آذربایجان در طرح تکمیل دالان حمل و نقل شمال –جنوب به تقویت روابط این کشور با جمهوری اسلامی ایران و روسیه  کمک  و نیز شرایط خوبی برای گسترش همکاری با دیگر کشورهای فعال در این طرح بین المللی فراهم می کند .

این گزارش افزود: در حال حاضر همزمان با کارهای ساخت و ساز از  سوی شرکت راه جمهوری آذربایجان در قالب توسعه ترمینال باری آستارا ، عملیات حمل و نقل محموله ها از طریق این پایانه نیز اجرا می شود .

افزایش حمل و نقل در دالان بین المللی شمال –جنوب در سال ۲۰۱۹ میلادی تاثیر مثبت به افزایش انتقال محموله ها از طریق پایانه باری آستارا نیز داشته است .

طبق این گزارش،  از طریق این ترمینال باری محموله ها بیشتر از ایران  به صورت ترانزیتی از خاک جمهوری آذربایجان به روسیه و بالعکس حمل و نقل می شود که عمده این محموله ها شامل چوب و محصولات چوبی ( ۴۸ درصد ) ، غلات ( ۱۷ درصد) ، مصالح ساختمانی (۱۸درصد ) ، میوه و سبزیجات ، کانتینرو دیگر  کالاها ( ۱۷درصد) است .

در سال ۲۰۱۹ میلادی از طریق ترمینال باری آستارا روزانه بصورت متوسط ۲۳ واگن و یا یک هزار و ۳۷۳ تن محموله حمل و نقل شده است و این شاخص در سال ۲۰۱۸ میلادی ۱۶ واگن و یا یک هزار و ۵۶ تن محموله بوده است که ۸۲ درصد از آنها محموله های ترانزیتی می باشد .

ساخت پایانه باری آستارا در قالب تکمیل دالان حمل و نقل شمال –جنوب در سال  ۲۰۱۶ میلادی آغاز شده و مرحله نخست آن در سال ۲۰۱۸ به پایان رسیده  است .

عملیات حمل و نقل از طریق این پایانه باری از ماه فوریه سال ۲۰۱۸ میلادی اجرای می شود .

  • منبع خبر : ایرنا