امروز جوانان با در دست گرفتن تابلوی صیانت از اسلام و آرمان‌های انقلاب در سپهر سیاست کشور ظاهر شده‌اند.انتخابات مجلس، فرصتی برای نشان دادن استعدادهای جوان و راهیابی آن‌ها به مرکز قانون‌گذاری برای پدیداری مجلسی قوی است.

یک سال از ۴۰ سالگی انقلاب گذشت. اکنون ما در دهه پنجم حیات افتخارآمیز انقلاب اسلامی زندگی می‌کنیم. آنچه امروز   از سازه سخت و نرم انقلاب باقی است، محصول «کار جهادی»، «مقاومت مستمر در برابر دشمنان»، «جوان گرایی» و «انقلابی‌گری» می باشد.
هر وقت از این چهار مفهوم گفتمانی فاصله گرفتیم،‌ آسیب دیدیم یا درجا زدیم. دشمن بیش از ۴۰ سال است پتک خود را بر سازه سخت و نرم انقلاب اسلامی می‌کوبد. این ضربات بی‌امان و پی‌درپی نه‌تنها آسیبی به حرکت کلی انقلاب وارد نکرده بلکه هر روز بر سختی و نفوذناپذیری و مانایی آن افزوده است.
مردم در صحنه هستند با شجاعت، جرئت، جسارت و شهامت کم نظیر. جوانان همچنان پیشتاز هستند با خلاقیت و ابتکار هرچه بیشتر. ما  امروز با نسلی از انقلاب روبه‌رو هستیم که او را از «حال‌اندیشی» به وادی «دوراندیشی» برده است. این نسل «تحقیر» را تحت هیچ شرایطی نمی‌پذیرد و به «عزت» و «اقتدار» اسلام و ایران می‌اندیشد. این نسل خود را در معرض «دیده شدن» گذاشته است، از «خودنمایی» پرهیز و اصرار بر «خدانمایی» دارد.
این نسل آرمان‌های خود را در گفتمان و مکتب سلیمانی تجمیع‌شده می‌بینند و به همین دلیل تمام‌قد به احترام او ایستاده و بر این ایستادگی اصرار دارد. امروز جوانان کشور وصیتنامه سیاسی – الهی او را یک مانیفست انقلابی و ولایی می‌دانند و به عنوان مرامنامه اعتقادی خود تلقی می‌کنند.
این نسل بر «کارآمدی» و «توانمندی» تأکید دارد و می‌خواهد «قدرت حل مسائل» خود را نشان دهد. این نسل خود را «طلبکار» انقلاب نمی‌داند، می‌خواهد «بدهی» خود را به مردم و انقلاب و سهم خود را در پدیداری تمدن نوین اسلامی ایرانی ادا کند.
انتخابات مجلس، فرصتی برای نشان دادن استعدادهای جوان و راهیابی آن‌ها به مرکز قانون‌گذاری برای پدیداری مجلسی قوی است. دیده شدن جوانان به‌معنای نادیده گرفتن پیران باتجربه و استخوان‌خرد کرده‌‌ها در حوزه تقنین نیست. هرکدام می‌توانند در جایگاه تعیین‌شده خود در ویترین مجلس آینده نقش‌آفرینی کنند. این انتخابات یک فرصت برای جوان‌سازی ارکان نظام ازجمله مجلس شورای اسلامی است. امروز جوانان با در دست گرفتن تابلوی صیانت از اسلام و آرمان‌های انقلاب در سپهر سیاست کشور ظاهر شده‌اند. از این ظهور باید استقبال کرد و آن را ارج نهاد.
​​​​​​​نسل جوان ما تجربه ساخت موشک‌ها و پهپادهای نقطه‌زن، تجربه دستیابی انرژی هسته‌ای، تجربه ساخت پیچیده‌ترین ابزارهای صنعتی، تجربه مهار داعش در بیرون از مرزها، تجربه گروه‌های جهادی خودجوش در کمک به مردم سیل‌زده، برف‌زده و زلزله‌زده را دارند. این نسل می‌خواهد یک زیست انقلابی، شرافتمندانه و عزت‌آفرین داشته باشد. به همین دلیل به آرامش حقیقی و پایدار فکر می‌کند. این نسل «ریاضت مقاومت» را برای تکامل روح خود ضروری می‌داند و می‌خواهد از ترس، تنبلی و خستگی فاصله بگیرد و به پیشرفت کشور در سایه تلاش و جهاد مستمر آن‌هم غیرتمندانه و بانشاط بیشتر فکر کند.
مجلس اول انقلاب، مجلسی جوان بود، به همین دلیل توانست مثل کوه در برابر هجوم سخت و نرم آمریکا بایستد و لیبرال‌ها و لیبرالیسم را به زباله‌دان تاریخ انقلاب بریزد. در دهه پنجم انقلاب، به چنین مجلسی نیاز داریم. مردم در شکل‌گیری چنین مجلسی تردید نخواهند کرد.از یک سال پیش جمعی از بزرگان، رجال سیاسی و مذهبی، سران احزاب و گروه‌ها و نیز تشکل‌های مردمی و به‌ویژه در حوزه جوانان زیر سقف گفت‌وگو جمع شدند تا از پراکندگی و تشتت و تفرق نیروهای انقلاب جلوگیری کنند و به همگرایی و وحدت برسند.
البته برخی ترجیح دادند به این گفت‌وگویی که محصول سیاست‌ورزی و رسیدن به عقل جمعی است، نپیوندند. امروز حاصل این گفت‌وگوهای فشرده و دغدغه‌آمیز به یک فهرست رسیده که تحت عنوان «فهرست ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی» معروف و مشهور است. این فهرست با شعار« ایران سربلند و قوی» و با دغدغه حل مشکلات معیشتی مردم و نجات اقتصاد ایران شکل گرفته است. این فهرست محصول عقل جمعی ده‌ها حزب سیاسی و رجال سیاسی و مذهبی و متکی بر نظرسنجی و نظردهی هزاران نفر از اصولگرایان است. به‌طور طبیعی نام تعدادی از اخیار و کسانی که در صلاحیت آن ها تردیدی نیست، نمی‌توانست به دلیل محدودیت ۳۰نفره قرار گیرند. برخی از آنان با صدور بیانیه انصراف داده‌اند و از فهرست ائتلاف حمایت کردند و برخی هم ترجیح دادند در میدان رقابت بمانند. ضمن احترام به این عزیزان، فهرست ائتلاف را که به عقل جمعی کثیری از اصولگرایان و سیاست‌ورزی همگرایانه و وحدت‌طلبانه نزدیک است، ترجیح می‌دهیم. عقل سیاسی و عقلانیت انقلابی حکم می کند از سوراخی که در دو، سه انتخابات اخیر گزیده شدیم، برای چندمین بار آسیب نبینیم.
فهرست ائتلاف نیروهای انقلاب در تهران و شهرستان‌ها متضمن شکل‌گیری یک مجلس جوان، قوی و انقلابی است. این فرصت تاریخی را در انتخاب صحیح واقع‌بینانه از دست ندهیم.

  • نویسنده : محمدکاظم انبارلویی