رئیس جمهور با بیان اینکه تعطیلی کسب و کار و اقتصاد در بلند مدت امکان پذیر نیست، گفت: تجمعات در قالب عزا، عروسی، همایش و سمینار به طور کلی در شرایط امروز غیر قابل قبول است.

به گزارش شرح آنلاین به نقل از خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز (شنبه) در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار داشت: مردم عزیز و بزرگوار ما کاملاً آگاه هستند که ما حدود ۵ ماه است که با این بیماری مواجه هستیم و فراز و نشیبی نسبت به این بیماری داشتیم.

وی عنوان کرد: مسأله اصلی که در جلسه امروز هم بحث شد به موضوع همکاری مردم و دولت بر می‌گردد. اگر این همکاری خوب و دقیق انجام بگیرد ما می‌توانیم در برابر مشکلاتی که نسبت به این بیماری داریم سریعتر عبور کنیم و ملایم‌تر از مراحل آن بگذریم و اگر خدای ناکرده این همکاری دچار اختلال و مشکل شود حتماً موفقیت‌های ما با اشکالاتی توام خواهد شد.

رییس‌جمهور با بیان اینکه در زمینه مقابله با این ویروس دو مسأله مهم وجود دارد، گفت: یک مسأله عادی سازی و عادی انگاری این بیماری است و دیگری کروناهراسی است و هر دوی این‌ها خطرناک هستند. اگر ما کاری کنیم که مردم فکر کنند این موضوع کاملاً عادی است و مشکلی نیست و از آن عبور کردیم و دیگر این ویروس خطرناک نیست، حتماً دچار مشکل می‌شویم. از آن طرف هم اگر اضطراب و هراس در مردم ایجاد کنیم به گونه‌ای که فعالیت‌های اقتصادی، اجتماعی، خدمات و … دچار مشکل شود حتماً نادرست است و مورد نظر نخواهد بود.

روحانی بیان کرد: همه ما می‌دانیم در این بیماری تمام کشورها بدون استثنا بعد از مدتی ناچار شدند مسیر گشایش کسب و کار را آغاز کنند و تمام کشورها شروع کردند. یکی همه موارد را در یک هفته و دیگری در دو هفته و سه هفته اعلام کرد. دلیل آن این است که تعطیلی کسب و کار و فعالیت اقتصادی برای بلند مدت امکان‌پذیر نیست و هیچ دولتی قادر نیست ۶ ماه بخواهد کل فعالیت های اقتصادی کشور را تعطیل کند و نه مردم زیر بار می‌روند و نه قابل قبول است و نه کسی در دنیا آن را قبول دارد.

وی افزود: پس چه باید کرد؟ این بیماری هست و ممکن است بلند مدت پیش روی ما باشد. ما اکنون نزدیک ۵ ماه است با این بیماری مواجه هستیم و راه آن، انجام فعالیت های لازم اقتصادی، اجتماعی فرهنگی توام با رعایت پروتکل‌های بهداشتی است‌. راه دومی وجود ندارد و این راه منحصر به فرد است و همه باید در چارچوب مقررات قانونی خود کار، تلاش و فعالیت کنند و همه هم باید مراعات کنند و اصول را مورد نظر قرار دهند.

رئیس جمهور تاکید کرد: تجمعات به طور کلی در شرایط امروز غیرقابل قبول است. اینکه در آینده شرایط ما بهتر شود بحث دیگری است. اجتماعات، عزا و عروسی، مهمانی، سمینار و جشنواره و همه اینها مضر است‌. اکنون نه زمان جشنواره و نه زمان سمینار است. حتی اگر نسبت به کنکور هم وزارت بهداشت اشکالی داشته باشد، چارچوبی برای آن تدوین می‌کنیم که مشکلی نباشد.

روحانی اضافه کرد: به هر حال، اجتماعات باید به حد ضرورت محدود شود. این در پروتکل های بسیاری از کشورها است مثلاً هندوستان علیرغم همه مشکلات اعلام کرده در عروسی حداکثر ۲۰ نفر می توانند حضور داشته باشند. در کشورهای اروپایی اعلام شده اجتماعات حداکثر ۱۰ نفر می توانند باشد. پس همه جا مقررات گذاشتند و ما نمی‌توانیم آزاد بگذاریم. نمی‌توان گفت در مراسمی ۱۰۰، ۲۰۰ نفر در محیط سرپوشیده با تهویه نامناسب و زمان زیاد حضور داشته باشند. اکنون در اروپا رستوران باز شده است اما آنها پروتکل هایشان این است که رستوران با رزرو آزاد است یعنی باید فرد از قبل میز خود را رزرو کرده باشد. یعنی تا این حد دارند احتیاط می کنند.

وی خاطرنشان کرد: گشایش باید باشد اما گشایش با مراعات تمام دستورالعمل ها و پروتکل های بهداشت و درمان باید باشد که اگر مراعات نشود اصلاً امکانپذیر نیست. حتی دیدم در مقررات‌شان نوشتند سالن آرایش بدون رزرو قبلی ممنوع است برای اینکه اجتماع نشود. در کارهای اداری هم همین است و تجمع و کنار هم جمع شدن نباید باشد. بانک‌ها هم باید همین کار را کنند و خیلی‌ها باید قوانین جدید وضع کنند.

رئیس‌جمهور ادامه داد: راحت‌ترین راه این است که بگوییم فعالیت تعطیل و روز بعد هم مردم از بهم ریختگی، گرسنگی، فشار و مشکلات اعتراض کنند اما هیچکس در دنیا این را نمی‌پذیرد. حتی این خارج‌نشینان که برای خود رسانه درست کردند و مرتب می گفتند چرا گشایش؟ آنها هم زبانشان بریده شده است زیرا اصلاً این حرف منطق ندارد و غیرمنطقی است. همه باید فعالیت لازم را انجام دهیم اما گاهی ممکن است فعالیت ضروری نباشد و ما باید جایی در چارچوب حرکت کنیم.

روحانی تصریح کرد: پس اجتماعات را باید کلاً ممنوع کنیم و اگر لازم است کمیته اجتماعی ما مجدد بررسی کند و در سراسر کشور، مراسمی را که در آن اجتماع است را کلاً ممنوع کنیم. چه عزا، چه عروسی و چه مهمانی. حالا اگر کسی می‌خواهد مراسم عقدی بگیرد با یکی دو خانواده کار خود را انجام می‌دهد و درست هم هست اما اجتماع در شرایط ما امکان پذیر نیست.

وی با بیان اینکه مسأله دوم، مسأله فاصله گذاری است، گفت: ما نمی توانیم مانند سابق کنار هم بایستیم و در فاصله ۲۰ سانتی متر با ماسک و بی‌ماسک با هم صحبت کنیم. اینکه نمی‌شود و مقداری که ضروری است و در زمان کوتاه امکان پذیر است باید انجام شود. پس فعلاً امسال و حتی ماه هایی از سال آینده باید سبک زندگی را عوض کنیم. ماسک به عنوان وسیله ای که تاکید می شود در جای سرپوشیده شلوغ مانند مترو، اتوبوس، بازار، پاساژ و حتی کارخانجات اجباری شود و همه باید از ماسک استفاده کنند. به عنوان مثال استاندار اصفهان می‌گفت دو مرکز مهم صنعتی ما با ۴ هزار و ۶ هزار کارگر بدون اینکه کسی مبتلا شود دارند کار و فعالیت می‌کنند، این یعنی رعایت پروتکل‌ها و دستورالعمل‌ها.

رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه ما مراقبت‌های فردی و جمعی را باید به عنوان اصل خدشه ناپذیر بپذیریم، گفت: حالا چه باید کرد؟ مردم عزیز ما باید قانع شوند. ما راه دیگری نداریم. صداو سیما، روزنامه ها، فضای مجازی و فرهیختگان و اساتید باید به صحنه بیایند تا مردم را قانع کنیم که راهی جز این نداریم و باید این دستورالعمل ها را مراعات کنیم تا از این مرحله عبور کنیم.

روحانی افزود: مردم می دانند از آغازی که گرفتار این ویروس شدیم تقریباً تا ۲۵ اسفند یک ماه با آن می جنگیدیم و علی رغم همه تلاش ها، آمار فوتی‌های روزانه ما که در آن یک ماه دو رقمی بود، سه رقمی شد و از ۲۵ اسفند فوتی های ما سه رقمی شد و ما مجبور شدیم بسیاری از محدودیت‌ها را ایجاد و برخی مراکز را تعطیل و برخی سفرها را محدود کنیم. آن اقدامات باعث شد ما بگوییم کسب و کار در استان ها در ۲۳ فروردین و در تهران از ۳۰ فروردین آزاد است. از ۲۶ فروردین باز این مرگ و میر از سه رقمی به دو رقمی کاهش یافت و دو ماه این شرایط ادامه داشت تا رسیدیم به ۲۵ خرداد و مجدداً از دو رقمی به سه رقمی برگشتیم.

وی ابراز امیدواری کرد: امیدوارم بتوانیم این دوره سه رقمی را کوتاه کنیم. ما در تیر ماه هستیم و ۶ روز دیگر می‌شود یک ماه از دوره ای که سه رقمی بوده و در دوره قبلی در یک ماه سه رقمی بودیم و عبور کردیم. امیدواریم همه از جمله وزارت بهداشت، استانداری‌ها، مراکز پزشکی و صدا و سیما کاری کنیم این دوران را کوتاه کنیم و دوباره به آمار دو رقمی و شرایط بهتر برای زندگی مردم برگردیم.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه در این شرایط می خواهم تشکری کنم و نکته ای که امروز مورد تاکید ما بود را به عنوان جمع بندی مورد تاکید قرار دهم، گفت: تشکر من از همه فعالان بخش اقتصادی، دستگاه اجرایی، نیروهای مسلح و قوای دیگر است‌. کار بسیاری بزرگی انجام شده است. اما ما یادمان می‌رود و روزنامه ها و فضای مجازی کمتر یادآوری می کنند که ما از آغاز این ویروس، هیچ وقت برای مواد شستشو، دستمال کاغذی و مواد غذایی دچار مشکل نشدیم.

روحانی ادامه داد: کشورهای اروپایی، آمریکا و بسیاری از کشورهای دیگر دچار مشکل شدند. دستمال کاغذی و بسیاری از مواد بهداشتی و غذایی نبود. ابنجا همه تلاش کردند و نه یک ساعت برق، آب و گاز ما قطع شده است و نه پمپ بنزینی بوده که بنزین نداشته باشد یا یک ساعت مواد غذایی کمیاب نشد. تمام فروشگاه‌ها در دسترس بوده و همه کار کردند و در زمینه کشاورزی و محصولات صنعتی وضع ما خوب است. حتی در سه ماهه اول امسال در برخی تولیدات صنعتی، تولیدات ما از یک ماه پارسال بیشتر است که نشان می‌دهد همه داریم کار و تلاش می‌کنیم.

وی تاکید کرد: ما باید تشکر کنیم از دستگاه هایی که ظاهراً ممکن است خدمات آنها را خیلی آشکار و عیان نبینند یعنی سازمان برنامه و بودجه، وزارت اقتصاد و بانک مرکزی. اینکه در این شرایط بانک مرکزی توانسته است نیازهای ضروری وزارت بهداشت و دلار و یوروی آنها را فراهم کند و آنها سفارش دهند بسیار مهم است. این آرامش که می بینید به خاطر این است که تولید داخلی ماسک، مواد ضد عفونی، دستکش، ونتیلاتور و … داریم. داروهایی که احتمال می‌دهیم می تواند کمک کند و موثر باشد را تهیه می‌کنیم. روز گذشته دکتر ملک زاده می گفت تشخیص دادیم سه دارو می تواند موثر باشد که دو دارو به وفور وجود دارد و یک دارو هم به زودی به وفور در اختیار مردم قرار می‌گیرد. پس در درمان داریم کار و تلاش می‌کنیم. ما جزء کشورهایی هستیم که داریم برای تولید دارو و واکسن این بیماری تلاش می‌کنیم.

رئیس‌جمهور خاطر نشان کرد: ما صاحب مقاله، اندیشه و برنامه هستیم و این خیلی مهم است. ما کشوری نیستیم که حالا که در فشار و تحریم هستیم و مخالف داریم دست روی دست بگذاریم. ما همه تلاش خود را می کنیم که واکسن و داروهای لازم را تولید کنیم‌. اقداماتی که در ریال و دلار در حال انجام است قابل توجه است. ما با رئیس دانشگاه علوم پزشکی صحبت می کنیم آخرش وقتی به ذکر مصیبت می رسد پول می خواهد که کارانه فلان عقب افتاده است. پس ما نیاز داریم به بخش اقتصادی که بتواند اعتبار لازم را در زمان مناسب فراهم کند.

روحانی تاکید کرد: می خواهم از همه وزارتخانه ها، همه دستگاه ها و نیروهای مسلح که همیشه کمک کردند، صدا و سیما و قوای دیگر که همه دست به دست هم دادیم تشکر و سپاسگزاری کنم. بخش اعظم جامعه ما هیچ وقت به تبلیغات دشمنان توجه نکرده حالا هم نمی‌کند بلکه به وظایف، تعاون و انسجام توجه کرده و امروز هم همه تلاش می‌کنند و دست به دست هم می‌دهند و کار را پیش می‌برند.

وی در مورد تصمیماتی که باید مورد توجه قرار گیرد، اضافه کرد: عملاً قبل از تصمیمات امروز باز هم تاکید می‌کنم کسی نباید بیماری را مخفی کند زیرا این کار ظلم به حقوق دیگران است. اگر من فهمیدم که مبتلا شدم و تست من مثبت بوده باید به خانواده، دوست، همکار و محل کار خود بگویم. این چیزی نیست و نباید آن را مخفی کنیم‌. یعنی چه که روی گفتن ندارم؟ جای حیا و کم رویی نیست. در محل کار هم باید بگوید و مرخصی باید بگیرد و اصلاً نباید سر کار برود. اخیراً نامه ای دیدم، مثلاً ما می گوییم ساعت کار ۷:۳۰ صبح تا ۱۴:۳۰ که کمتر از ساعات موظف می شود و ما الزام کردیم و قبول کردیم. یعنی آقایی که محاسبه می کند باید کل ساعات موظف را محاسبه کند. ما به او گفتیم سر ۱۴:۳۰ برگرد خانه و نماند. این دستور ستاد کرونا است.

رییس جمهور ادامه داد: آن وقت در دانشگاه ها عده ای گرفتار شدند و می‌گویند هیئت امنا فلان چیز را گفته است هیئت امنا یعنی چه؟ چیزی که اینجا تصویب شده یک مقرری لازم الاجرا برای همه است. هرکس از ساعتی که گفتیم کار کرده، مثل این است که ساعات موظف آن روز را پرکرده است. هیئت امنای هر دانشگاه یک حرفی می‌زند. از دکتر نمکی و دکتر غلامی خواهش می کنم مصوبات این جلسات ابلاغ شود تا مشکلی پیش نیاید.

روحانی با بیان اینکه نکته دیگر این است که آزمایشگاه ها وقتی تست مثبت می شود، اعلام کنند، گفت: اولین بار که آزمایشگاه باید تست مثبت را به فرد، خانواده و محل کار بگوید ۱۲ فروردین تصویب کردم و چندین نوبت در جلسات متعدد تکرار کردم. آزمایشگاه هایی هستند که می‌گویند ما طبق روال به کسی نمی‌گوییم. مهم این است که مصوبات ما دقیق اجرا شود.

وی ادامه داد: نکته دیگر بحث نظارت است. ما گفتیم ماسک لازم است، خب چگونه باید نظارت شود؟ کارمند بدون ماسک در اداره غایب است چگونه نظارت می‌شود؟ گفتیم کسی که خدمت بگیرد در اداره باید ماسک داشته باشد و کسی که صاحب مغازه و فروشگاه است باید مراقب باشد چگونه باید نظارت شود؟ گفتیم مترو و اتوبوس و تاکسی چگونه باید باشد که باید نظارت و عمل شود. اگر عمل نشود که چه تاثیری دارد تصویب کنیم؟ برای خودمان که تصویب نمی‌کنیم.

رئیس‌جمهور اظهار کرد: امروز تاکید شد وزارت بهداشت، وزارت کشور، سازمان اداری استخدامی، اصناف و اتحادیه ها و سایر دستگاه ها و بقیه دستگاه های ضروری حتی قوه قضاییه جایی که لازم است دادستان های محترم باید کمک کنند. نظارت امروز بسیار برای ما مهم است. از مردم عزیز و بزرگوار تشکر می کنم که در هفته گذشته مسأله ماسک را کاملاً مراعات کردند و آنهایی که مراعات نکردند عددشان خیلی کم است اما اکثریت قاطع استفاده کردند.

روحانی در پایان بیان کرد: ماسک، فاصله گذاری اجتماعی با شستن منظم دست توام شود و برخی از عادات ما نیز باید ترک شود. ما مدام عادت داریم به صورت دست می‌زنیم که اگر این عادات را بتوانیم ترک کنیم که دست مان به سمت صورت نرود و اگر بتوانیم اینها را مراعات کنیم و سبک زندگی را تغییر دهیم به خوبی می‌توانیم در مقابل این بیماری بایستیم و موفق شویم. از آن طرف هم دانشمندان ما تلاش می‌کنند که روزی دارو و واکسن آن برسد تا در این مقطع حساس بتوانیم وظایف خود را به خوبی انجام دهیم.

  • منبع خبر : مهر