رئیس‌جمهور گفت: اگر کسی در ایران فکر می‌کند این حکومت ظالمانه کاخ سفید و طرح‌های ظالمانه دائمی است، اشتباه می‌کند، جباران کاخ سفید برای همیشه نمی‌مانند و تحریم نیز همیشگی نیست.

به گزارش شرح آنلاین به نقل از مهر، حجت‌الاسلام حسن روحانی صبح امروز(چهارشنبه) در جلسه هیئت دولت با اشاره به فرارسیدن ماه محرم، اظهار کرد: ماه محرم برای ما یک مدرسه گسترده و بزرگ در سطح جامعه و دنیای اسلام و تشیع و در سطح مناطق بزرگی از جهان است که همه از این مدرسه بزرگ درس‌آموزی می‌کنند.

روحانی گفت: امام حسین(ع) از آغاز حرکت خود به همه نشان داد که چه راهی را انتخاب کرده است. آن شبی که فردا صبح آن عازم کربلا و عراق بود، فرمود هرکس که آماده است تا جانش را فدا کند و هرکس که مشتاق لقاء پروردگار است، می‌تواند فردا همراه ما حرکت کند.

وی افزود: امروز هم پیام کاروان حسینی به همه ما و نسل جوان همین است، یعنی هرکس آماده عشق بازی و فداکاری است کاروان در حرکت است و مقصد آن روشن است. در همین کاروان و مسیر وقتی خبرهایی به امام حسین(ع) رسید که برای برخی دلسردکننده بود او آن خطبه معروف را ایراد کرد که در این دنیا خیلی‌ها هستند که بنده قدرت، مقام و ثروت هستند و می‌گفتند ما دینداریم اما وقتی روز امتحان می‌رسد تعداد دینداران کاهش پیدا می‌کند.

رئیس‌جمهور گفت: درس زندگی امام حسین(ع) به ما می‌گوید خود را برای روز سختی و امتحان آماده کنید. هر ملت و امتی روزهای سختی پیش رو دارد و در آن روزهای سخت است که جوهره انسان‌ها مشخص می‌شود.

روحانی تاکید کرد:  ما امسال در محرم مثل همه سال‌ها عشق‌مان را باید به اهل بیت و امام حسین(ع) نشان دهیم، مثل قرن ها که ملت ایران پرچمدار عزادارای ابی عبدالله بوده است. البته شکل عزاداری ممکن است تغییر کند و اجتماعات را باید در حد مجاز انجام دهیم و دستورالعمل‌های بهداشتی را مراعات کنیم. یکی از راه‌های عزاداری برای ما این است که در این مسیر باید به اهداف امام حسین برسیم، هدف امام حسین هم احترام به شریعت، دین و مناسک است و یکی از اصول دینی ما هم حفظ جان خود، جامعه و مردم است.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: امسال محرم پرشوری خواهیم داشت و همه دستورالعمل‌ها را رعایت می‌کنند. فضای مجازی و صداوسیما و هرکسی به هرنوعی که می‌تواند باید پرچم عزا را به اهتزاز درآورد.

روحانی گفت: من زمانی در ماه محرم در یکی از کشورهای آفریقایی بودم و صبح اول ماه محرم دیدم بالای درب خیلی از خانه ها پرچم عزای امام حسین است. ما باید پرچم عزاداری امام حسین را در زندگی، دل ها، جامعه و خانه هایمان به اهتزاز دربیاویم. فضا از روز جمعه یعنی اول محرم باید فضای حسینی شود تا هرکسی به جامعه ما نگاه کند عشق به امام حسین را مشاهده کند.

وی تاکید کرد: امسال با رعایت دستورالعمل ها عزادارای امام حسین را خواهیم داشت و ناظرین هم نظارت می‌کنند و مسئولین هیئات هم به وظایف خود عمل خواهند کرد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه محرم امسال ما با هفته دولت توام شده است، گفت: هفته دولت هفته درس آموزی برای ماست و وقتی سختی‌ها را مشاهده می‌کنیم گاهی یادمان می‌رود که در سال ۵۹ و ۶۰ چه سختی‌هایی داشتیم. دشمنان ما در ۷ تیر بزرگترین شخصیت‌های ما را شهید کردند و فکر کردند کل نظام تمام شده است و گفتند دولت و قوه قضائیه تعطیل است اما مردم، امام(ره) و مسئولین نگذاشتند که مجلس حتی یک روز تعطیل شود.

روحانی گفت: آن روزها نشان داده شد که این نظام قابل شکست نیست. من آن روز در مجلس احساس کردم که هیچ قدرتی نمی‌تواند ما را شکست دهد چون طراحی حادثه ۷ تیر طراحی استکبار جهانی بود ولی مزدوران آنها این کار را انجام دادند. البته با این تیر نتوانستند نظام را به زمین بزنند و آمدند و در فاصله کوتاهی و دو ماه بعد، در ۸ شهریور یک توطئه دیگری طراحی کردند و مقامات دولتی را به شهادت رساندند و آن صدای انفجاری که از همین ساختمانی که در آن هستیم بلند شد.

وی خاطرنشان کردند: همه فکر کردند این ضربه نهایی است و ما را از پای درمی‌آورد ولی هرکجا دچار مشکل شدیم مردم به صحنه آمدند. حضور مردم استکبار را لرزاند و حضور امام(ره) قدرت آنها را در هم شکاند. دیدند هرکاری می‌کنند تا این نظام از چشم مردم بیافتد و مقامات و سرداران این نظام را به شهادت می‌رسانند، مردم با روحیه قوی‌تر و با نَفَسی بلند به صحنه می‌آیند و نمی‌ترسند.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: روایت ها و نهج البلاغه می گوید که هر چه مشکل پیش آمده ایمان مردم ما قوی تر شده است. گاهی شده که «زلزالوا زلزالا شدیدا»، تکانه بزرگی ایجاد شد اما مردم نترسیدند، نهراسیدند، ایستادگی کردند، مقاومت کردند.

وی افزود: ما امروز در هفته دولت یک مسئولیت بسیار سنگینی را بر دوش داریم، چیزی شبیه همان سال های دهه ۶۰ و آن توطئه های بزرگی که علیه ما طراحی کردند، امروز هم استکبار جهانی همان توطئه ها را علیه ما طراحی کرده است. آن زمان می خواست با کشتن مسئولین ما نظام را زمین بزند، یک روز می خواست با جنگ ما را زمین بزند و امروز با جنگ اقتصادی  می‌خواهد این کار را بکند.

روحانی ادامه داد: دشمن امروز با جنگ اقتصادی وارد شده تا نظام ما و ملت ما را بشکند و به زانو در بیاورد و ما در این هفته دولت ضمن تجلیل از روح بلند شهید رجایی و باهنر و همه عزیزان و همه شهدای دولت در طول این مدت و با یاد و نام همه عزیزان، به مردم قول می دهیم که ما با همه توان در صحنه هستیم. می دانیم که به نحوی سال ۶۰ را دوباره برگردانده‌اند به سال ۹۸،۹۷ و ۹۹. آنهایی که کامل برایشان ملموس نیست با زبان دیگری صحبت می کنند، اما اکثریت قاطع جامعه برایشان ملموس است و می دانند که دوباره دشمن دهه ۶۰ را به یک نحو دیگر تکرار می کند.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: ما قدرت و توان ایستادگی و تاب آوری مان را از دست نخواهیم داد. مردم باید بدانند که دولت با همه توان در خدمت آنها است. اگر جایی موفقیتش کامل است به خاطر حضور، شور و کمک مردم است، جایی هم ممکن است موفقیت دولت کمتر باشد اما مردم باید بدانند که دولت یک روز تعطیلی و استراحت برای خود قرار نداده است. تمام روزها در صحنه بوده و مخصوصا امسال با این سختی ها و مشکلی که داریم یک روز و ساعت تعطیل نخواهیم داشت.

وی افزود: ما در صحنه هستیم، در برابر دشمن سر فرود نمی آوریم، دشمن می خواست ما را تسلیم کند، اما به این هدف نخواهد رسید یا می خواست جامعه ما را به هم بریزد و بحران درست کند اما به این هدف نخواهد رسید یا می خواست کاری کند در جامعه ما مردم بیایند و بگویند که ما برای شما فرش قرمز پهن می‌کنیم و شما بیایید وارد کشور شوید که در سال ۹۷ به این فکر کرده بودند. گفتند ۲۲ بهمن ملت برای ما فرش قرمز پهن می‌کنند و ما وارد ایران می‌شویم و اینها نیستند که جشن ۴۰ سالگی انقلاب را بگیرند. مردم ما دیدند کسی برای شماها که یک عمر جنایت کردید، کسی برای شماها که از سال ۳۲ تا امروز جنایت کردید در این کشور فرش قرمز پهن نکرد.

روحانی در ادامه اظهار داشت: چرا سال ۳۲ کودتا کردید؟ چرا دولت قانونی را سرنگون کردید؟ چرا یک جبار را بر سر مردم مسلط کردید؟ شما بودید که علیه ملت و دموکراسی تلاش کردید. شما علیه دولت قانونی کار کردید. شما طاغوت و دیکتاتور را بر مردم مسلط کردید. همین راه غلط را دارید ادامه می دهید. مرتب شکست خوردید اما دوباره راه غلط را ادامه دادید.

وی افزود: در سال ۳۲ دشمن به ظاهر موفقیتی کسب کرد ولو اینکه در باطن مسیرش غلط بود. اما امروز در ۲۴ مرداد می‌بینیم حتی در ظاهر هم شما پیروز نشدید.

روحانی همچنین گفت: آمدند در شورای امنیت و دیدند وضع چگونه بود. اینهمه خود را مهیا کردند و افراد را فرستادند، کاسه گدایی در دست گرفتند، به کشورهای مختلف تلفن زدند، تا روز رای گیری مداوم در حال اعمال فشار به کشورها بودند. من از ۱۱ کشوری که به آمریکا رای ندادند و از دو کشور دوستی که در برابر آمریکا با قاطعیت رای منفی دادند تشکر می کنم. آمریکا[در این قضیه] تنها ماند. کی در تاریخ چنین چیزی بوده؟ ملت ما این عظمت را باید مشاهده کند و این عظمت از آن ملت است، زیرا دولت نماینده و خادم مردم است.

وی افزود: چه زمانی بوده در تاریخ سازمان ملل مثل وقتی که در سال ۹۷ خود ترامپ بیاید در شورای امنیت بنشیند و سران همه ۱۵ کشور را دعوت کند بر علیه برجام و تمام ۱۴ کشور علیه او حرف زدند و درحالی که او در آنجا نشسته بود همه علیه او صحبت کردند. یک کشور در سازمان ملل نبود که به نفع آمریکا صحبت کند. چرا ما توانستیم شکست مفتضحانه سال ۹۷ آمریکا را انجام دهیم؟ به خاطر تدبیر نظام به خاطر تدبیر دولت. اگر آن روزی که در اردیبهشت اعلام کرده بود من از برجام خارج شدم، ما هم روز بعد می گفتیم که از برجام خارج می شویم، آمریکا دیگر هزینه ای نداشت. تمام قطعنامه های شورای امنیت و سازمان ملل علیه ما برمی گشت و او بی هزینه به ما خیانت کرده بود.

رئیس‌جمهور در ادامه گفت: ما این هزینه را به آمریکا تحمیل کردیم. ما ایستادیم و با تدبیر عمل کردیم. در مهر ماه همان سال وقتی شورای امنیت تشکیل شد همه علیه ترامپ صحبت کردند. آنجا روشن شد که راه آنها غلط است و راه ما درست است و امسال هم که شورای امنیت تشکیل شد و خواست راجع به تحریم تسلیحاتی ما تصمیم بگیرد، با اینکه مساله تحریم تسلیحاتی موضوعی است که ممکن است بتوانند برخی از کشورها را تحریک کند به غلط و به دروغ، اما در عین حال همه رو به روی او ایستادند و یک جزیره کوچک در کنار ترامپ ایستاد و هیچکس به اینها اعتنا نکرد.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: دو شکست تاریخی ۹۷ و ۹۹ را با چشم دیدیم و همه دنیا هم دیدند. حالا دوباره آمدند یک طبل دیگری را به صدا در آورده‌اند. این رسانه های بیگانه فارسی زبان چقدر مزدور و خائن هستند. خوشحالند و لبخند می‌زنند که یک روز برای ملت ایران مشکل پیش بیاید. آن روزی که ملت ایران پیروز شود، همه [این رسانه های فارسی زبان خارجی] زانوی غم در بغل می گیرند، تا ۲۲ بهمن آن تظاهرات عظیم برپا می شود زانوی غم در بغل می گیرند، تا روز عاشورا می شود و مردم همه عزادار حسین می شوند اینها زانوی غم در بغل می گیرند، تا آمریکا شکست می خورد زانوی غم در بغل می گیرند. حالا می گویند آمریکا می خواهد از ساز و کار ۲۲۳۱ در برجام استفاده کند، [آمریکا در برجام] نیست که استفاده کند.

 

رییس جمهور تاکید کرد: عقل چیز شریفی است. در ۲۲۳۱ همه جا می گوید طرف های برجام یا یکی از طرف های برجام؛ آمریکا که به صراحت اعلام کرده من از برجام خارج شدم و نیستم و به برجام توهین کرده و گفته این بدترین پیمان بوده که دولت قبلی آمریکا بسته است. آدمی که رفته بیرون دیگر حضور ندارد. قطعنامه می‌گوید آنهایی که طرف برجام هستند و حضور دارند در جایی می توانند از یک ساز و کاری استفاده کنند و روند ساز و کار را هم گفته است. [اینکه آمریکا می تواند از این ساز و کار استفاده کند] اصلا معنی و مفهوم ندارد و از آن حرف های غلط است، حرف هایی که شما دیدید هم چین هم روسیه و هم همه کشورهایی که در زمینه مسائل سیاسی و حقوقی صاحب نظرند آمریکا را محکوم کردند و [در این قضیه هم پیشاپیش] محکوم می‌کنند.

وی افزود: البته دنیا می‌داند که اگر آمریکا در این مسیر قدم بردارد نتیجه چیست، اما این راه بسته شده، مثل آدمی که خودش آمده پل را به طور کامل خراب کرده و فکر می‌کند پل هست، [اگر بروی] غرق می شوی، «انهم مغرقون».

وی همچنین گفت: مردم ما بدانند دولت با همه توان روبروی این ابرقدرت و کشورهایی که می‌خواهند به ملت ما ظلم کنند ایستادگی می کند، حالا یک فرد عجیب و غریبی هم می‌بینیم. می گویند برجام اگر پایه هایش محکمتر بود چنین و چنان می شد. حالا پایه های برجام به نظر شما محکم نبود، آنجایی که آمریکا از بهداشت جهانی خارج شد یعنی پایه های آن سازمان خراب بود؟ آنجا که از یونسکو خارج شد، پایه های یونسکو خراب بود؟ از نفتا خارج شد پایه های نفتا خراب بود؟ از پیمان اقلیمی پاریس خارج شد آن پیمان خراب بود؟ هرچه پیمان مفید بوده رییس جمهور آمریکا از آن خارج شده، چرا دشمن و حماقت دشمن را نمی بینیم؟

رئیس‌جمهور ادامه داد: گاهی در گوشه و کنار حرف های عجیب و غریب دیده می شود که آدم حیرت می‌کند. والا بالله اگر دولت قوی باشد یعنی نظام قوی است. اگر دولت بشکند یعنی نظام شکسته. همه ما می‌دانیم بار اصلی و سنگین اجرایی بر دوش دولت است. این دولت است که اگر یک روز بشکند آموزش، بهداست، برق و آب مردم از بین می‌رود. تمام خدماتی که دارد به مردم ارائه می شود، تمام مواد غذایی که در فروشگاه ها هست، تمام نیازمندی ها و صنعتی که هست، از آن دولت و ملت است.

وی افزود: تقویت نظام به نفع همه ماست. ما البته در این شرایط خاص می‌فهمیم و می‌دانیم که دشمن با فشارهایش به هدف خود نرسیده و نخواهد رسید اما موجب آزار مردم شده است. این را ما می‌دانیم. مردم را دچار مشکلات کرده و به مردم آزار رسانده و ما باید در برابر این بایستیم.

واعظی ادامه داد: اگر کسی در ایران فکر می کند این حکومت ظالمانه کاخ سفید و طرح های ظالمانه دائمی است، اشتباه می کند. جباران کاخ سفید برای همیشه نمی مانند و تحریم نیز همیشگی نیست. تحریم ها می شکند و از بین می روند. ما در برابر این تحریم ها مقاومت کردیم و به آنها فهمانده ایم که اشتباه می کنند و کاخ سفید کاملا فهمیده اشتباه کرده است منتهی در این راه درمانده اند و مسیری رفته اند که خروج از آن کار بسیار سخت و مشکلی است.

رئیس جمهور با اشاره به شرایط اقتصادی کشور اظهار داشت: دغدغه دولت ثبات و آرامش اقتصادی است. ما می خواهیم اقتصاد کشورمان دارای آرامش و ثبات باشد و مردم نسبت به هفته آینده، ماه و سال آینده دلشان قرص باشد و نگرانی نداشته باشند. از طرفی ما در سال جهش تولید هستیم پس می خواهیم روی تولید تاکید کنیم. امروز رشد و جهش تولید را در کشاورزی، صنعت و همه عرصه ها می بینیم. در بخش صنعت و در چهار ماهه ابتدایی امسال نسبت به چهار ماه ابتدای سال گذشته ۹ درصد رشد تولید داشته ایم. این رشد در شرایط سختی و کرونا به وجود آمده که بسیار مهم است. در کشاورزی نیز در همه بخش ها شاهد رشد هستیم.

روحانی ادامه داد: در این شرایط سخت ما در تولید برق روزی را شاهد نبودیم که کشور دچار خاموشی باشد و یا آب و گاز دچار قطعی شود. اینکه شما می بینید از بندر تا انبار و از انبار تا فروشگاه همه چیز در مسیر خودش در حال حرکت است نشان می دهد همه در حال تلاش هستند اما یک واقعیتی همه ملت ما باید بدانند، یک روزی بود که ما در سال ۱۰۰ میلیارد دلار پول نقد وارد خزانه مان می شد و در یک سال هایی بالای ۱۰۰ میلیارد دلار. در سال ۹۰، ۱۰۲ میلیارد دلار پول وارد خزانه شد. اما امروز این ۱۰۰ میلیارد نیست. این افتخار دولت است که بگوید تجارت و کشور را منهای نفت اداره می کند. در سال گذشته اگر حدود ۴۳، ۴۴ میلیارد دلار واردات داشتیم به همان میزان صادرات انجام شده ما کشور را با صادرات غیرنفتی اداره می‌کنیم که مساله بسیار مهمی است و در تاریخ ایران بی سابقه است. این اتفاق حتی پیش از انقلاب رخ نداده است.

وی ادامه داد: در سال های گذشته حدود ۴۰ یا ۵۰ درصد بودجه متکی به نفت بود اما امسال تنها ۱۰ درصد تکیه بر نفت دارد. ما برای مشکلات بودجه طراحی داریم. اگر بخواهیم جای نفت را با مالیات کامل پر کنیم برای مردم سخت است. در سال جهش تولید هستیم پس باید مالیات را به شکلی وضع کنیم که اصل تولید آسیب نبیند. پس در مالیات با محدودیت رو به رو هستیم. از سوی دیگر دولت اگر بخواهم از کسی پول بگیرد برایش کاری دارد؟ دولت قبلی آمد ۵۰ هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی پول پر فشار استقراض کرد ولی ما هیچ گاه دست مان را به سوی بانک مرکزی دراز نکردیم و در این ۷ سال به سمت استقراض از بانک مرکزی نرفتیم از وقتی که فروش نفت ممکن نیست و استقراض از بانک مرکزی و افزایش مالیات به صلاح نیست چگونه باید کشور را مدیریت می کردیم؟ یا باید اوراق قرضه ارائه می کردیم و یا باید سهام بفروشیم و یا نفت را بفروشیم. ما در این دولت هر سه کار را انجام می دهیم.

روحانی افزود: از اول سال تاکنون ۵۷ هزار میلیارد تومان اوراق خزانه فروخته ایم که روش قانونی است از سوی دیگر در حال فروش سهام دولتی هستیم و معتقدیم اقتصاد باید به مردم واگذار شود.

رئیس‌جمهور گفت: به حمدالله وضع فروش سهام خوب است و همیشه از این بازار مراقبت می‌کنیم و همواره به وزیر اقتصاد و رئیس بانک مرکزی و شورای عالی بورس تأکید می کنیم که همواره باید از این بازار مراقبت کنند و آنها نیز مراقبت می کنند منتها مردم بدانند که این ذات بازار بورس است.

وی افزود: خط مستقیم در بورس و اقتصاد محقق نمی شود و این نمی شود که بورس و اقتصاد به صورت خطی به سمت بالا حرکت کند. این خط بالا و پائین می شود اما مهم این است که در طول سال به سمت بالا باشد.

روحانی فروش نفت را یکی دیگر از راه های تأمین بودجه کشور دانست و ادامه داد: برای فروش نفت طرحی را ارائه کردیم. در این روزها نیز در خصوص آن بسیار بحث شد. دولت طرح را کاملا آماده کرده و آن را صد درصد به نفع کشور و مردم می داند. این روش بهترین راه تأمین مالی و بهتر از فروش اوراق است.  این راه خیلی خوبی است و تو دهنی به آمریکایی هاست که می خواهند مانع فروش نفت ما شوند. اگر دو قوه دیگر با این طرح موافقت کردند که آن را عملیاتی می کنیم.

رئیس جمهور تصریح کرد: فروش نفت و طرحی که پیرامون آن تهیه شد یکی از افتخارات اقتصادی دولت است اما برای اجرایی شدن آن نیازمندیم که دو قوه دیگر نیز موافقت کنند. اگر روسای دو قوه دیگر کاملا با این طرح موافقت کردند، طرح اجرایی می شود و اگر موافقت نکردند به دنبال طرح‌های دیگر خواهیم رفت.

وی افزود: می خواهم به مردم عزیزمان بگویم ضمن اینکه شما دچار مشکلاتی هستید، خوشبختانه طرح های زیادی در دولت در حال اجرا است که مشکلات شما را کاهش دهد. روز گذشته در جلسه تیم اقتصادی دولت، طرحی ارائه شد که این طرح می تواند تا حدودی فشار را از روی مردم بکاهد.

روحانی گفت: ما به دنبال آن هستیم که مسیری را پیدا کنیم که گشایشی برای مردم باشد. ما دولتی هستیم که خدمات بهداشتی برای مقابله با کرونا را به مردم به طور مجانی می دهیم. شما ببینید چند کشور به این شکل هستند و افرادی که برای درمان کرونا می روند چقدر از آنها هزینه دریافت می کنند. در حالی که همه این مراحل برای ایرانیان و حتی اتباع بیگانه به صورت رایگان انجام می شود.

رئیس جمهور تأکید کرد: ما تمامی نیازمندی های دوران کرونا را تأمین می کنیم. خوشبختانه کادر بهداشت و درمان و متخصصین ما به خوبی عمل کردند اما در عین حال در زمینه های دیگر نیز با تخصیص وام به مشاغلی که دچار مشکل شده بودند قدم هایی را برداریم. در حوزه مسکن نیز توانستیم اقداماتی را داشته باشیم. از سوی دیگر قدم هایی را در حوزه ودیعه مسکن برداشتیم.

وی  افزود: کارهای بسیار خوبی برای همسان سازی حقوق بازنشستگان تاکنون انجام شده است و احکام آن برای ۳.۵ میلیون بازنشسته کشوری از امروز صادر خواهد شد و بر مبنای آن بازنشستگانی که ۳۰ سال کار کرده اند، حداقل دستمزدشان یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بوده که به دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان تبدیل می شود.

روحانی خاطرنشان کرد: این همسان سازی‌ها تحرک خوبی است تا مقداری زندگی مردم بهبود یابد. همچنین بازنشستگانی که ۳۵ سال سابقه کار دارند و دستمزدشان یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان بود به سه میلیون تومان تبدیل می شود و آنهایی که ۲۵ سال سابقه کار داشتند ۸۰ درصد حقوقشان افزایش می یابد و دولت برای اجرای این کار ۳۲ هزار میلیارد سهام را به سازمان تأمین اجتماعی واگذار کرد تا این کار تحقق یابد.

رئیس جمهور گفت: مردم بدانند دولت در یک شرایط سخت قدم مهمی را برای بازنشستگان و جامعه کارگری برداشته است. به مردم می گویم زندگی شما در سختی می گذرد اما ما به صورت شبانه روز به فکر این هستیم که این شرایط سخت را کاهش دهیم و ان شاءالله دشمن نیز مأیوس شده و شکست می خورد. این شرایط ماندگار نیست و تغییر خواهد کرد.

وی با اشاره به در پیش بودن هفته دولت ادامه داد: در این هفته تلاش می کنیم تا بخشی از خدمات دولت و کارهایی که انجام شده است را به مردم بازگو کنیم تا مردم بیشتر مطلع شوند و ان شاءالله صدا و سیما و رسانه های دیگر نیز کمک کنند تا واقعیت ها به مردم بیان شود.

روحانی با اشاره به برگزاری کنکور سراسری در روزهای آینده تصریح کرد: برگزاری کنکور موضوع بسیار مهمی است و جمعیت عظیمی از جوانان ما دغدغه شان همین کنکور سراسری است. ما می توانستیم چند روش را در خصوص کنکور اجرا کنیم. اولین موضوع بگوییم که به دلیل کرونا اصلا کنکور نداشته باشیم که راحت ترین کار بود ولی این موضوع چه بلایی سر مردم می آورد با این اقدام همه جوانانی که به کنکور امید بسته بودند را ناامید می کردیم. با این اقدام حداقل یک سال از عمر آنان تلف می شد و یک نارضایتی عمومی بزرگی در سراسر جامعه به وجود می آمد که این راه اشتباهی بود.

رئیس جمهور ادامه داد: روش دیگری که در خصوص کنکور امسال می توانستیم پیش بگیریم تأخیر در برگزاری آزمون بود. این در صورتی است که ما بدانیم یک یا دو ماه دیگر وضع بهداشتی و مبارزه با کرونا بهتر می شود اما چه کسی می تواند چنین تضمینی بدهد. هیچکس نمی تواند چنین تضمینی بدهد. ممکن است با ورود پائیز مشکلات دیگری نیز داشته باشیم و پیش بینی اینکه تأخیر در برگزاری کنکور شرایط را بهتر می کند، وجود نداشت. راه مناسب آن این بود که کنکور برگزار شود. البته با رعایت تمامی پروتکل های بهداشتی. مردم ما به فروشگاه و سر کار می روند و همه کاری را انجام می دهند همه این کارها درست است و فقط به کنکور که می رسیم مشکل است.

وی تأکید کرد: برگزاری کنکور باید با رعایت پروتکل های بهداشتی باشد و ما نیز این راه را انتخاب کردیم. از این طریق مجدد به مسئولین برگزار کننده کنکور و وزارت بهداشت تأکید می کنم تمام مراقبت ها را رعایت کنند و در این مسیر نیروی انتظامی و دیگران نیز به ما کمک کنند. اجتماعات اگر نباشد به نظر من خود کنکور مشکلی ایجاد نمی کند.

روحانی خاطرنشان کرد: خانواده ها، اجتماع در مقابل مراکز برگزاری کنکور را کنار بگذارند. همه ما باید اصول بهداشتی را رعایت کنیم زیرا این جوانان برای ما بسیار مهم هستند و سرمایه های آینده این کشور هستند.

رئیس جمهور گفت: همه باید تلاش کنیم تا کوچکترین مشکلی پیش نیاید. همان گونه که اصرار می کنیم از ناحیه برگزاری عزاداری امام حسین (ع) برای مردم پیش نیاید زیرا عزاداری برای ما مقدس است و کنکور نیز اهمیت ویژه ای برای ما دارد. ان شاءالله به خوبی مراقبت کنیم وبه بهترین شکل ممکن کنکور برگزار شود.

  • منبع خبر : مهر