مهر، شرح آنلاین - رئیس‌جمهور گفت: ما به همه همسایگان دست رفاقت و دوستی را دراز می‌کنیم و حتی آماده ایم از خطاهای گذشته آنها بگذریم.

حجت الاسلام روحانی صبح امروز(یکشنبه) در آغازین روز هفته دفاع مقدس و در مراسم رژه نیروهای مسلح ضمن گرامیداشت یاد شهدا و حضرت اباعبدالله (ع) اظهار داشت: امروز ۳۹ سال از تجاوز افلقیان به سرزمین پاک ایران می‌گذرد و امروز زمانی است که باید یکبار دیگر فراز و نشیب دهه اول انقلاب را بازخوانی کنیم. انقلابی که برای استقلال و آزادی مردمش و برای تحقق حکومت مردمی و اسلامی مسیر خود را یافته بود و به پیروزی رسیده بود و می‌توانست برای کل منطقه و جهان استضعاف نیز باشد.

رئیس‌جمهور افزود: دشمنان انقلاب از همان روز اول روبروی ملت و اراده ملت تلاش مذبوحانه خود را آغاز کردند. از ایجاد ناامنی‌ها، توطئه برای تجزیه کشور، ترورها و ترور بزرگانی همچون شهید علامه مطهری، کسی که تفکر اعتدال اسلامی را تبیین کرد. دشمنان مدیران بزرگی همچون آیت‌الله بهشتی، شهید رجایی، شهید باهنر و دیگر عزیزان ما را به شهادت رساندند و به این هم اکتفا نکردند، طراحی کردند تا زیربناهای قدرت امنیتی و دفاعی ما را متزلزل کنند.

وی خاطرنشان کرد: اولین توطئه‌ طراحی انحلال ارتش توسط هم مزدوران راست و چپ بود. این توطئه طراحی و تبلیغ شده بود و از طرفی هم تلاش می کردند با کلمه حق، باطلی را دنبال کنند. اینکه به نام شورا می خواستند اساس نظم فرماندهی را به هم بزنند.

روحانی با اشاره به درایت های امام خمینی(ره) بیان کرد: نیروهای مسلح ما با فرمان امام خمینی (ره)، با وحدت و یکپارچگی و هماهنگی و حضور مردم در همه صحنه‌های نبرد هشت سال در برابر مزدوران و دشمنان اسلام مقاومت کردند، دشمنانی که از سلاح غرب، ایدئولوژی، شرق، چراغ سبز آمریکا و پول ارتجاع منطقه استفاده می‌کردند، اما ملت بزرگ ایران از هیمنه و سلاح شرق و غرب و پول ارتجاع عرب نهراسید.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: امام از پیش در برابر چنین توطئه‌ای با هوشیاری و مدیریت و درایت خود در اولین قدم به ارتش جمهوری اسلامی ایران استحکام بخشید. ثانیاً نیروی انقلابی جدیدی را به نام سپاه پاسداران بنیانگذاری کرد  و در کنار این دو نیرو فرمان تشکیل بسیج مستضعفین را صادر کرد. اینها سه پایه اصلی برای حفاظت و حراست از انقلاب و کشور ما و امنیت ملی ما بود.

وی ادامه داد: نیروهای مسلح ما با فرمان امام و با وحدت و هماهنگی و یکپارچگی و با حضور مردم در همه صحنه‌های نبرد هشت ساله در برابر مزدوران و دشمنان اسلام مقاومت کردند، دشمنانی که با ایدئولوژی شرق و با سلاح غرب و با چراغ سبز آمریکا و با پول ارتجاع منطقه به جنگ مردم آمدند.

ملت ایران از هیمنه شرق و غرب نهراسید

روحانی تاکید کرد: اما این ملت بزرگ، با وحدت، ایستادگی و یکپارچگی نه از هیمنه شرق و غرب ترسید و نه از سلاح های شرق و غرب هراسید و نه در برابر حمایت های سیاسی شرق و غرب ترسی به خود راه داد و در برابر پول ارتجاع عرب، بندرگاه ها و پایگاه هایی که در اختیار غرب قرار دادند، تردید بر خود راه نداد.

وی با اشاره به هشت سال دفاع مقدس عنوان کرد: همان جنگی که در برابر خسارت‌های بسیار برای ما ارزش های فراوانی به ارمغان آورد و به تأیید مقام معظم رهبری، تمرین ایستادگی و مقاومت چندساله بود که امروز دشمنان این سرزمین را برای تجاوز به آب و خاک ما با تحمیل جنگ دیگر بر این ملت به تردید و پشیمانی واداشته و موجب شده است جرئت تصمیم گیری در برابر نیروهای مسلح بزرگ و ملت عزیز ایران ما نداشته باشند.

روحانی با اشاره به اینکه دشمن مدتی است جنگ اقتصادی و به تعبیر بهتر تروریسم اقتصادی را علیه جمهوری اسلامی ایران آغاز کرده است، متذکر شد: مردم ما در طول ۴۰ سال گذشته فشار تحریم‌ها را در مقاطع مختلف تحمل کرده‌اند و امروز با ایستادگی، هوشیاری، اتحاد و جهاد در میدان اقتصادی از این تنگه سخت عبور خواهند کرد.

رئیس جمهور ادامه داد: امروز همه کارآفرینان، سرمایه گذاران، مبتکران، شرکت های دانش بنیان و کارگران به عنوان سرداران و سربازان خط مقدم جنگ در برابر دشمن مستکبر و صهیونیسم جهانی هستند.

ما اهل تعظیم و تسلیم نیستیم، مرد دفاع و ایستادگی هستیم

وی تاکید کرد: ما می‌توانیم با اراده، ایستادگی و اتحاد از این مسیر سخت عبور کنیم و دشمن را وادار سازیم در برابر ملت ایران، انقلاب اسلامی و کشور عزیز ایران سر تعظیم فرو آورد. ما اهل تعظیم و تسلیم نیستیم بلکه ما مرد دفاع و ایستادگی هستیم.

روحانی با تاکید بر اینکه ما اهل تجاوز به مرزهای دیگران نیستیم، تصریح کرد: همانگونه که اجازه نخواهیم داد کسی به مرزهای ما تجاوز کند، بی‌تردید در این جنگ بزرگ اقتصادی که بر ملت ما تحمیل کردند و فشارهایی که بر مردم ما وارد می‌کنند در قدم اول برای نابودی انقلاب اسلامی است همانطور که در جنگ تحمیلی هم هدف اولشان نابودی انقلاب و از بین بردن ایران و تجزیه کشورمان بود و امروز هم همان هدف را با جنگ اقتصادی و جنگ روانی و تهدید جنگ نظامی علیه ملت ما دنبال می‌کنند و مردم ما را در برابر این مشکلات و فشارها قرار داده‌اند.

رئیس جمهور افزود: با وجود این ملت ما امتحان خود را همانطور که در هشت سال دفاع مقدس در برابر سربازان افلقیان و حزب بعث دادند امروز هم این توان دارند که در برابر قدرت های مستکبر ایستادگی کنند.

نیروهای آمریکا در منطقه بازیگران امنیت‌زدا هستند

وی اظهار داشت: هر کجا که آمریکا و دشمنان ما در منطقه حضور پیدا کردند، به عنوان بازیگر امنیت زدا حضور یافتند و امنیت کشورهایی چون عراق، افغانستان، سوریه و خلیج فارس را از بین بردند و هر کجا حضور یافتند، ناامنی را با خود به ارمغان آوردند.

روحانی تاکید کرد: در مقابل هر کجا نیروهای مسلح ما حضور پیدا کردند، به عنوان بازیگر امنیت‌زا حضور یافتند و با خود امنیت را برای مردم آن مناطق به ارمغان آوردند و اگر در کنار مردم عراق سوریه، فلسطین و لبنان قرار گرفتند برای آنان امنیت به وجود آوردند و توانستند تروریست های وحشی را در این منطقه ریشه کن کنند؛ این فرق ما با دشمنان است.

رئیس جمهور گفت: ما همیشه به دنبال خیر، برکت، برادری و همبستگی برای مردم منطقه بوده‌ایم ولی قدرت‌های استکباری در رأس آن آمریکا همواره به دنبال ناامنی، بدبختی، مشکلات و تاراج منابع کشورهای منطقه بوده‌اند.

آماده‌ایم از خطاهای گذشته همسایگان در این منطقه بگذریم

روحانی بیان کرد: در این مقطع حساس و مهم تاریخی در ابتدا به همسایگان خود اعلام می‌کنیم که ما به همه همسایگانمان دست رفاقت، دوستی و برادری دراز می کنیم و حتی آماده ایم از خطاهای گذشته آنان در این منطقه بگذریم، چرا که امروز در شرایطی قرار داریم که دشمنان اسلام و منطقه یعنی آمریکا، استکبار و صهیونیسم می‌خواهند از شکاف، فاصله و اختلاف بین ما سوءاستفاده کنند.

رئیس جمهور ادامه داد: منطق ما، منطق خلیج فارسی است که امنیت آن از درون باشد و امنیت خلیج فارس، دریای عمان و تنگه هرمز درون‌زا است و نیروهای خارجی می توانند برای ملت ما و منطقه ما مشکل و ناامنی را به وجود آورند.

شعار ما در سازمان ملل «ائتلاف امید و هرمز» است

وی اظهارداشت: ما امسال در سازمان ملل متحد با شعار «ائتلاف امید و هرمز، صلح برای منطقه و ابتکار صلح هرمز» که خلاصه آن حُب و امید خواهد بود، حضور می یابیم.

روحانی ادامه داد: ما طرحی را در روزهای آینده در سازمان ملل پیش روی جهانیان خواهیم گذاشت مبنی بر اینکه جمهوری اسلامی ایران با همکاری کشورهای منطقه می‌تواند و اعلام می‌کند که امنیت منطقه، خلیج فارس، دریای عمان و تنگه هرمز را با کمک کشورهای منطقه به وجود خواهد آورد و به دنیا اعلام می‌کند که حضور نیروهای خارجی می‌تواند برای منطقه، آبراه‌های جهانی و امنیت کشتیرانی و امنیت نفت و انرژی مشکل زا و خطرناک باشد.

منطقه ما را تبدیل به مسابقه تسلیحاتی نکنند

رئیس جمهور با بیان اینکه راه ما ایجاد وحدت و هماهنگی با کشورهای منطقه است، گفت: کسانی که می خواهند حوادث منطقه را به جمهوری اسلامی ایران نسبت دهند، همانند همه دروغ های افشا شده آنان است و اگر راست می گویند و به واقع دنبال امنیت منطقه هستند، چرا این همه سلاح خطرناک، هواپیما و بمب به منطقه ارسال می کنند؟ اگر راست می گویند پس منطقه ما را تبدیل به مسابقه تسلیحاتی نکنند و اگر دنبال امنیت منطقه هستند، از این منطقه فاصله بگیرند.

وی تأکید کرد: حضور دشمنان در منطقه ما همواره منجر به نقمت و بلا بوده است و هر چقدر از منطقه و ملت‌های ما فاصله بگیرند، به همان اندازه امنیت بیشتر برای منطقه ما به ارمغان خواهد آمد.

روحانی تصریح کرد: بی تردید امروز ملت ما در سایه اجرای فرامین مقام معظم رهبری و اتحاد همه ارکان کشور چون قوای سه گانه و نیروهای مسلح در برابر توطئه جدید با همکاری ملت و ایستادگی آنان پیروز خواهد شد و نخواهیم گذاشت دشمن ذلت را بر مردم ما تحمیل کند چراکه شعار ما آزادی و آزادیخواهی به پیروی از سالار آزادگان حضرت حسین ابن علی(ع) است.